12 yabancı bankadan ’Benim Kütüphanem’

Hürriyet Haber
26.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), ’Benim Kütüphanem’ projesinde, halk kütüphanelerinin yenilenmesi için Türkiye’deki 12 yabancı banka, mali kurum ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı biraraya getirdi. Kurumsal sosyal sorumluluk sendikasyonuna ilişkin protokol, Swissotel’de düzenlenen törenle imzalandı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil, sosyal sorumluluk projeleri için önemli bir dönüm noktası yaşadıklarını belirterek, ’Benim Kütüphanem’e, Türkiye’de yatırımı olan 12 yabancı banka ve mali kuruluşun desteğinin sağlandığını söyledi.

YILDA 200 BİN DOLAR: Beş yıl sürecek proje için her yıl 200 bin dolarlık bir fon yaratıldığını dile getiren Betil, bu paranın yüzde 70’inin kütüphanelerin iyileştirilmesinde, yüzde 30’unun da kütüphanelerde görev yapacak gönüllülerin eğitiminde kullanılacağını söyledi. Betil, Turizm Bakanlığı’nın projeye 100 bin YTL bağışladığını, Doğan Kitap, İş Kültür Yayınları, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları’nın da en az biner kitapla projeye destek olduklarını belirtti.

124 BİN KAHVEHANE: Betil, Avrupa’daki belli başlı ülkelerin nüfusunun yaş ortalamasının 39-42 arasında değiştiğini, Türkiye’de ise bu rakamın 27 olduğunu vurgulayarak, buna karşılık eğitim sıralamasında dünyada son sıralarda yer alındığını anlattı. "Türkiye kütüphane fakiri. 1500 kütüphanemiz var" diyen Betil, buna karşılık Türkiye’de 124 bin kahvehane, 16 bin meyhane bulunduğunu kaydetti. Betil, toplumun kitap okumaktan kaçmadığını, ancak onlara iyi ortamın yaratılması gerektiğini belirterek, ’Benim Kütüphanem’ projesiyle bunu amaçladıklarını bildirdi.

PROJEYE KİMLER KATILIYOR: Ana destekçiler: Deutsche Bank A.Ş., GarantiBank International N.V (Hollanda). Katılımcılar: Demir-Halk Bank N.V, Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu. Bağışçılar: American Express Bank Ltd., Horizon Investmen S.A.(İsviçre). Destekçiler: Finansinvest, First Data Western Union Foundation, Fortis Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., İşbank GmbH (Frankfurt), JP Morgan Chase Bank N.A. Destekçi ve katılımcı: TC Kültür ve Turizm Bakanlığı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı