GeriEkonomi 12 milyon varil petrol ürettik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12 milyon varil petrol ürettik

12 milyon varil petrol ürettik
refid:14670306 ilişkili resim dosyası

Türkiye Petrolleri Anonim ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, geçen yıl 12 milyon varil petrol ürettiklerini söyledi.

Adıyaman ve Batman'daki petrol sahalarını denetlemek üzere bölgede bulunan Genel Müdür Uysal, Batman TPAO'nun düzenlediği bahar şenliklerine katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uysal, 2000'li yıllarda 50 milyon dolar bütçeye sahip TPAO'nun bugün 1 milyar dolar bütçeye sahip olduğunu belirterek, bu sayede faaliyetlerinde çok büyük artış olduğunu söyledi.

2009 yılında Türkiye'de 80'e yakın kuyu açtıklarını, bu yılki hedeflerinin daha fazla olduğunu ifade eden Uysal, şöyle konuştu:

“Bunların büyük bölümünü de Batman'da açıyoruz. Batman ve Adıyaman bizim üretim yaptığımız sahalar. Keşiflerimizden son derece ümitliyiz. Hem faaliyetlerimizi artırmayı, hem de üretimimizi artırmayı hedefliyoruz. Geçen yıl 10 milyon varil petrol üretimini programına aldığımız halde 20 milyon varil petrol ürettik. Son yıllarda en başarılı arama dönemimizi yaşıyoruz. Birçok keşif yapıldı, Batman ve Adıyaman;da özel keşiflerimiz oldu.

Sınır boyu bizim her zaman çalışmalarımızı sürdürdüğümüz bir alandır. Önceki yıllarda sınır boyunda 25 tane kuyu açtık, bunlardan 22 tanesi petrol bulunan kuyulardı. Her birinden ortalama 100 varil petrol ürettiğimizi düşünürsek günlük 2 bin 200 varil üretiyoruz. Türkiye'nin ihtiyacının günlük 600 bin varil olduğunu düşünürseniz orada ürettiğimiz petrol Türkiye'nin ihtiyacı açısından çok bir petrol değil ama bu bize finansman sağlıyor.”

Genel Müdür Uysal, Türkiye'nin önemli petrol rezervlerinin bulunduğu alanlardan birinin Cudi bölgesi olduğunu, bu nedenle o bölgede kuyu açma çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Cudi 1 kuyusunda petrol bulduk ama ekonomik olarak işletmeye uygun değil. Petrolün ekonomik olarak işletilebileceği alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cudi 2 ve Cudi 3 kuyularında sondaja devam edeceğiz” dedi.

Uysal, 3. Lig 5. Klasman Grubunda mücadele eden ancak büyük ekonomik sıkıntı yaşayan Petrolspor'a destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle