Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
10 Ekim 2015 Cumartesi 02:49

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Kriz vurdu, herkes uzun dönem askerliğe koştu

Nuray BABACAN / ANKARA 16 Nisan 2009
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, işsizlik rakamlarının yüzde 15.5’e yükseldiği bir dönemde çarpıcı açıklama yaptı. Gönül, askeri yükümlülüğünü yerine getirmesi gereken üniversite mezunlarının genellikle kısa dönemi tercih ettiğini hatırlatarak, "Ancak son aylarda uzun dönem askerliğe olan ilgi arttı. Bunun sebebinin işsizlik olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Gönül, TBMM kulisinde sohbet ederken, ekonomik krizin yansımalarına ilişkin ilginç bir örnek verdi. Gönül, üniversite mezunları için 1 yıl uzun dönem, 6 ay kısa dönem olarak uygulanan askerlik sürelerinde değişiklik olup olmayacağı sorusuna şöyle yanıt verdi:

İşsiz üniversiteliler

"Yedek subaylar arasında kısa dönem ve uzun dönem askerliğe olan ilgi, konjonktüre göre değişebiliyor. Kısa dönem üniversite mezunları açısından daha çok tercih edilmesine rağmen son dönemlerde uzun dönem askerliğe olan talebin arttığı ortaya çıktı. Bunun sebebini ekonomik krizle, işsizlikle açıklıyoruz. İş bulma güçlüğü çeken üniversite mezunları, uzun dönem askerlik yaparak, ekonomik olarak da belli bir süre güvencede olmayı tercih ediliyor. Sonuçta 1700 TL maaş veriliyor. Aynı durum, hukuk ve tıp mezunu yükümlülerde de görülüyor. TSK’nın ihtiyacı olan hakim ve doktor ihtiyacının karşılanması içinde yedek subaylar arasından orduda kalma istediğinde artış oldu. Rakam olarak söyleyemem ama son dönemde bu iki konuda artış olduğu bilgisi verildi."

Bedelli askerlik yok

Gönül, "bedelli askerlik" taleplerinin anımsatılması üzerine de, "Yasamızda bedelli askerlik var ama gündemimizde yok. İhtiyaç fazlasına göre buna TSK karar verir. Benim bir bakan olarak böylesine teknik bir konuda inisiyatif kullanmam doğru olmaz. TSK’nın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak karar veriliyor" dedi.

1 milyon 43 bin asker

2008 verilerine göre TSK’daki toplam asker sayısı bir milyon 43 bin. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 5.3’lük bölümü ayrılan TSK’nın, yıllık harcamaları 20 milyar dolar. TSK’nın yönetmeliğine göre silah altına alınan tüm yedek subay aday adayları, test ve mülakata tabi. Sınav sonucuna göre  yedek subay ve kısa dönem er statüsüne seçiliyor. Seçimde, öncelikle yedek subay ihtiyacı, daha sonra yükümlülerin istekleri ve bu sınavdaki başarıları dikkate alınıyor.

 

  Yorum Sayısı 3 / 140     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
TC Kocarslan 16/04/2009 - 15:51
Bedelli Askerligin Cıkması Sart Gibi Hem Ekonomi Acısından Hemde Düzenını Oturtmus isini kurmus yada calısan genclerımız ıcın,onları uzun donem askerlıge yolladıklarında aynı gelırı temin edıcekse Ordu aılelerı ıcın o zaman 15 ay yapsınlar tamam!ama aılelere evlatlara kım bakıcak?Bedelli Şarttır..
Çok İyi %53 İyi %8 Normal %7 Kötü %7 Beğenmedim %22
Kuzey SEVER 16/04/2009 - 15:57
Hala biz yaptık siz de yapın diyenlere inanamıyorum.Ben de gittim 15 ay yaptım.Konu bu değil ki.Konu içinde bulunulan ekonomik kriz.Herkes yedek subay gitsin gitmesine de bu gençler dönünce ne olacak ? İşleri hazır mı ? Ekonomi düdzeldi mi ? Uyanın efendiler uyanın.Bedelli bu gençlerin geleceğidir..
Çok İyi %55 İyi %8 Normal %7 Kötü %8 Beğenmedim %19
İsa Turan 16/04/2009 - 15:39
Askerliğini yapmış vatan millet sakarya mantığında düşünen arkadaşlar; siz böyle düşünmeye devam edin, ekonomisi bitmiş bi ülkenin ordusu kimi neyle savunacak? Artık çağımız ekonomi ve bilgi çağı, kılıç kalkanlarla savaşmıyoruz biraz gözünüzü açın oturduğunuz yerde atıp tutmayın...
Çok İyi %58 İyi %6 Normal %6 Kötü %6 Beğenmedim %20
Bu haberin diğer yorumcuları
KaPtAn FaRk
ahmet aa
bedelli bekleyen
hikmet yıldız
ismail bedlek
filiz celap
YILDIRIM BOR
semih kazancı
Erman Demirli
garajart durart
rauf erenkoy
hakan hak
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 140     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
 ADnet
Reklam için
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH