GeriEkonomi 11 yılda 6 fabrika kurdu, binicilik sporunda öncü oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

11 yılda 6 fabrika kurdu, binicilik sporunda öncü oldu

11 yılda 6 fabrika kurdu, binicilik sporunda öncü oldu
refid:13597327 ilişkili resim dosyası

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Cemal Özgörkey ile Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey’in babaları Nevzat Özgörkey, 83 yaşında vefat etti.

1924 yılında İzmir’de doğan ve İzmir’in yetiştirdiği en başarılı işadamları arasında gösterilen Nevzat Özgörkey, 1982 ve 1993 yılları arasında İzmir, Antalya ve Romanya’da 11 fabrikayı devreye sokarak Coca-Cola’nın 1968-1998 yılları arasında tüm Ege ve Akdeniz Operasyonlarını yürüttü. Binicilik sporunun da öncü isimleri arasında yer alan Nevzat Özgörkey, iş hayatına çok küçük yaşlarda motor ithalatı ticareti ile adım attı. Özgörkey, uzun yıllar Milangaz Ege ve Akdeniz distribütörlüğü yaptı. Ege Biracılık’ın kurucularından olan Nevzat Özgörkey, kardeşi Erdoğan Özgörkey ile birlikte 1967 yılında Coca Cola’nın İzmir tesislerini İmbat Meşrubat Sanayi adı altında kurdu. 1982 yılında Antalya’da, 1986’de İzmir Kemalpaşa’da, 1990’da Işıkkent’te, 1992-1993’de Romanya’da iki tane olmak üzere 6 fabrikayı devreye sokarak Coca-Cola’nın 1968-1998 yılları arasında tüm Ege ve Akdeniz Operasyonlarını yürütt. Ayrıca, 1992’de bugün Etap Endüstri ve Yatırım Holding AŞ.’nin önemli iş kollarından plastik, 1993’te de meyvesuyu konsantre tesislerini kurdu.
1997 yılında kardeşi Erdoğan Özgörkey’le yollarını ayırarak çocukları Cemal ve Armağan Özgörkey ile beraber bugün gıda, baskı ve ambalaj sektörlerinde faaliyet gösteren Etap Endüstri ve Yatırım Holding A.Ş.’yi kurdu. Nevzat Özgörkey, 2001 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığını Cemal Özgörkey’e devrederek, daha çok soısyal projeler gerçekleştirdi.

Atlıspor’a yatırım yaptı

NEVZAT Özgörkey’in bugünkü İzmir fuar alanında arazi binişleri yaparak at sevgisini yaygınlaştırdığını söyleyen İzmir Atlıspor İhtisas Kulübü Asbaşkan’ı Adnan Tokdemir, Özgörkey hakkında şöyle konuştu: “1965 yılı ve sonrasında kulübümüzün ilk resmi kuruluşunu gerçekleştiren isimlerden biridir. 25 yıl kulüp yönetiminde görev aldı. Buca’daki tesisimizin kazanılmasında maddi ve manevi katkıları çok büyüktür.”

Nevzat Özgörkey Binicilik Tesisleri

İZMİR’in önde gelen işadamları arasında yer alan Nevzat Özgörkey, binicilik sporunun da gelişmesi için son yıllarda büyük çaba harcadı. Galatasaray Binicilik Şubesi’nin Maslak Atlı Spor Tesisleri içindeki yenilenen tesis binasına, yönetim kurulu kararıyla Nevzat Özgörkey’in adı verildi. 10 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçen binicilik şubesi tesislerinde, ilk etapta inşası tamamlanan kulüp binasının ardından ikinci aşamada 100 at kapasiteli, betonarme bir ahır inşa edilmesi planlandı.

Nevzat Özgörkey’in hayatından kesitler

Uzun yıllar Milangaz’ın Ege ve Akdeniz distribütörlüğünü yaptı.
Ege Biracılık’ın kurucuları arasında bulundu.
1967 yılında Coca Cola’nın İzmir tesislerini kurdu.
1982-1993 yıllarında toplam 6 fabrikayı devreye soktu.
Coca Cola’nın 1968-1998 yılları arasında Ege ve Akdeniz operasyonlarını yürüttü.
1997 yılında Etap Endüstri ve Yatırım Holding A.Ş.’yi kurdu.
2001 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığını Cemal Özgörkey’e devretti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle