GeriEkonomi 11.4 milyar dolarlık gün
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

11.4 milyar dolarlık gün

Dünya Bankası ve IMF yönetimleri, Türkiye'ye toplam 11.4 milyar dolarlık destek için bugün karar verecek. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu Türkiye'ye açacağı toplam 1 milyar 28 milyon dolarlık krediye ilişkin resmi onay için toplanacak. IMF İcra Kurulu da toplam 10 milyar 400 milyon dolarlık destek paketini bugün yapacağı toplantıda görüşecek.

MERKEZLERİ, Washington'da bulunan Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yönetimleri bugün, Türkiye'ye toplam 11.4 milyar dolarlık destek sağlanması için karar verecek. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu Türkiye'ye açacağı ve toplamı 1 milyar 28 milyon dolar olan iki krediye ilişkin resmi onay için toplanacak. IMF İcra Kurulu da toplam 10 milyar 400 milyon dolarlık destek paketini bugün yapacağı toplantıda görüşecek.

Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, bugünkü anlaşmaların 778 milyon dolarlık mali sektör kredisi ve 250 milyon dolarlık Özelleştirme Sosyal Destek Projesi Kredisi'ne ilişkin olduğu belirtildi.

Açıklamada, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun bugünkü toplantısında, kredilerin açılmasına resmi onayı vermesinin ardından anlaşmaların Dünya Bankası binasında imzalanacağı kaydedildi.

Anlaşmalara Dünya Bankası adına Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Türkiye adına da Washington Büyükelçiliği'nde görevli ekonomi müşaviriAli Ümit Gönülal imza koyacak.

KREDİ TAVANI

Açıklamaya göre, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun bugünkü toplantısında önümüzdeki 3 yıllık dönem için Dünya Bankası'nın Türkiye'ye açabileceği kredilerin tavanının da 5 milyar dolar olarak belirlenmesi bekleniyor.

IMF İcra Kurulu'nun da Türkiye'de mali piyasalarda geçtiğimiz haftalarda çıkan sıkıntıların aşılması için üzerinde anlaşmaya varılan toplam 10 milyar 400 milyon dolarlık destek paketini bugün yapacağı toplantıda onaylaması bekleniyor.

Bu paketin 7 milyar 500 milyon dolarlık bölümü ek kaynaktan, 2 milyar 900 milyon dolarlık bölümüyse geçen yılki stand-by anlaşmasınca öngörülen kredilerden oluşuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle