Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
30 Ağustos 2015 Pazar 16:56

 ADnet  
Reklam için
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
KREDİ TUTARI
KREDİ VADESİ
HESAPLA
KREDİ BAŞVURUSU
EKO-TABLO
İMKB II. SEANS
 • İMKB A-F
 • İMKB F-M
 • İMKB M-Z
 • YATIRIM FONLARI
 • A TİPİ FONLAR
 • B TİPİ FONLAR
 • SERBEST DÖVİZ
 • ÇAPRAZ KURLAR
 • ALTIN FİYATLARI
 • MB KURLARI
 • Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin
  Önceki Haber     Sonraki Haber

  Rüşvet ve yolsuzluk cezalarına AB ayarı

   
  Hükümet, Avrupa Birliği (AB) ilerleme raporlarında eleştiri konusu olan rüşvet ve yolsuzlukla mücadeledeki yasal açıkları kapatmak amacıyla Meclis’e "Torba Kanun" gönderdi.

  Tasarıda, suçtan elde edilen malları "bulunduran ve kullananların" da 5 yıla kadar cezalandırılması amacıyla yeni bir suç tanımı yapıldı. Türk Ceza Yasası ve ilgili yasalardaki düzenlemeler şöyle:

  Dışarda rüşvet davası

  Yurtdışında rüşvet suçunu işleyen Türk vatandaşının yargılanması için Adalet Bakanı’nın izni aranmayacak. Yurtdışında rüşvetle suçlanan Türklere Türk kanunları uygulanmayacak. Rüşvette milli ekonomik çıkar ve siyasi görüş kriterleri rüşvette geçerli olmayacak.

  Kaynağa bakılacak

  Suçtan elde edilip yaptırıma bağlanan malların kapsamı genişletiliyor. Yasada "suçun işlenmesiyle elde edilen eşya" olarak geçen tanım, "eşya ve diğer malvarlığı" şeklinde değiştirilyor. Suçun işlenmesine katılmayan ve herhangi bir çıkar karşılığı olmaksızın devreden kişi de cezalandırılacak. 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası korunuyor, adli para cezasının üst sınırı bin günden 10 bin güne çıkarılıyor.

  Kara para tanımı

  Suçtan kaynaklanan gelirin kapsamı genişliyor. Halen en az 1 yıl hapis gerektiren suçlardan elde edilen mallara el konuluyor. Altı ay hapis gerektiren suçlar da bu kapsama alınıyor.

  Aklama yolu daralıyor

  Yurtiçinde kalan parada "gayrimeşru kaynağı gizleyen" veya "meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırana" 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek. Mevcut yasada, bu iki şartın birarada olması şartı aranıyor ve cezası 2-5 yıl hapis öngörülüyor.

  Bulundurana hapis

  Yeni bir suç tanımı getiriliyor. Suçtan kaynaklanan malvarlığını bilerek bulundurmak veya kullanmak ayrı bir suç oluşturacak. Bu durumdakilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis verilecek.

  Şirketlere rüşvet cezası kesilecek

  RÜŞVET
  suçuna AB’ye uygun cezalar içeren yasa tasarıya göre, bir şirketin faaliyeti çerçevesinde ve şirket yararına suç işlenmişse, sanığa verilen hapis cezasının yanı sıra şirkete de para cezası kesilecek. Örneğin rüşvetin, şirket organlarındaki yöneticilerce verilmesi şartı aranmayacak. Bir şirket temsilcisinin işlediği suç da şirkete yazılacak. Şirketlerin 10 bin lira ile 1 milyon lira arasında ceza alabileceği suçlar şöyle: "Dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet, suçtan kaynaklanan malvarlığını aklama, bankacılıkta zimmet, kaçakçılık, Petrol Piyasası Kanunu’nda yazan petrol kaçakçılığı, terörün finansmanı suçu."
  Mind ile haber kaçırmaya son!
  HEMEN YÜKLE
   
  Yorumlarınızı Yazınız
  Bu haber hakkında henüz yorum yok
  Diğer Haberler
            Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
    Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH