Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 05:33

 ADnet  
Reklam için
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
KREDİ TUTARI
KREDİ VADESİ
HESAPLA
KREDİ BAŞVURUSU
EKO-TABLO
İMKB II. SEANS
 • İMKB A-F
 • İMKB F-M
 • İMKB M-Z
 • YATIRIM FONLARI
 • A TİPİ FONLAR
 • B TİPİ FONLAR
 • SERBEST DÖVİZ
 • ÇAPRAZ KURLAR
 • ALTIN FİYATLARI
 • MB KURLARI
 • Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin
  Önceki Haber     Sonraki Haber

  MUPİ tavukçuluk üretimi durdurdu

   
  MUPİ tavukçuluk üretimi durdurdu
  Bolu'nun Mudurnu ilçesinde faaliyet gösteren Kılıç Entegre Tesisleri (MUPİ) ekonomik kriz nedeniyle üretimi durdurma kararı alındı.

  MUPİ Kanatlı Grubu Başkanı İhsan Bozan, fabrikanın faaliyette bulunduğu 20 aylık süre içinde çok fazla para ve emek harcadıklarını, ancak üretimi durdurma kararı almak zorunda kaldıklarını söyledi.  

  Mudurnu Tavukçuluk: Bizimle ilgisi yok 

  Tavukçuluk sektörünün 14 aydır ciddi boyutta zarar ettiğini anlatan Bozan, bu nedenle girdilerde ve nakitte sıkıntı yaşadıklarını, sistemin devamlılığı konusunda inisiyatiflerinin pek de söz konusu olmadığını gördüklerini belirtti.

  Sahaya hayvan girişini 10 gün önce durdurduklarını ifade eden Bozan, firmanın ortaklarından Kılıç grubunun artık aktif olarak işin içinde yer almadığını, MUPİ'nin isminin de yine şirket ortaklarından İleri Tavukçuluk olarak değiştirildiğini söyledi.

  Firmanın alacakları ve borçlarının bir şekilde tasfiye edileceğini bildiren Bozan, “Uzun bir süreçte bunları karşılayacak durumdayız. Ödemelerimizi eldeki mevcutları nakte çevirerek ve zaman içinde başka kaynaklardan yapabilecek güçteyiz. 10 gündür sahaya civciv vermiyoruz, kuluçkadan başlamak üzere üretimi durdurduk ama mevcut tavuklara bakıyoruz. Yaklaşık 45 gün içinde üretim tamamen durmuş olacak” dedi.

  Tesisin atıl, çalışanların işsiz kalmaması için 45 gün sonra bir başka kanalla sahaya tekrar civciv girişinin başlayabileceğini, üretimin devam edebileceğini belirten Bozan, alternatif bulunamaması halinde tesisisin satılacağını kaydetti.

  Tavukçuluk sektörünü bilmemelerine rağmen bu işe girdikleri için çok üzgün olduklarını söyleyen Bozan, “Kaynak arayışına devam ediyoruz. Bu konuda Mudurnu halkı bize yardımcı oluyor. Hiç kimse bu tesisin kapanmasını istemiyor. Kaynak bulabilirsek tekrar üretime başlayabiliriz. Bunun için de en az 1,5-2 aylık bir zamana ihtiyaç var. Kuluçkahanede üretimin durması çok önemli değil. Yeniden yumurta basıp düşük kapasiteli de olsa üretime devam edilebilir. Bu konuda dışarıdan kaynak bulamasak da güçlü bir finansör ortak arayışı içindeyiz” diye konuştu.

  Yatırımlarının 30 trilyona mal olduğunu, ancak işe başladıkları günden bu yana zarar ettiklerini anlatan Bozan, 25 trilyonun üzerinde zararları bulunduğunu belirtti. Bozan şunları kaydetti:
  “Belki yönetici olarak bizim yaptığımız hatalı manevralar da olsa genel olarak sektör sıkıntı içinde. Tavukçuluk sektörü 14 aydır zarar ediyor. Herkesin gücü, bakış açısı aynı değil. Biz zararın daha da büyümemesi için olayı bu noktada kesmeye karar verdik. Zaten şu şartlarda girdileri tedarik edemediğimiz için devam etmemiz de mümkün değil.”

  İŞÇİLERİN DURUMU

  MUPİ'de çalışan yaklaşık 400 işçi, üretimin durdurulması yönündeki kararın ardından kendi durumlarının ne olacağını anlamaya çalışıyor.

  Mudurnu Tavukçuluğun kapanmasının ardından binlerce kişinin işsiz kaldığını belirten işçiler, MUPİ'nin faaliyete geçmesinin Mudurnu halkını çok sevindirdiğini, yüzlerce kişinin ekmek yemeye başladığını belirttiler. Bu fabrikanın da kapanıyor olmasının kendilerini düşündürdüğünü anlatan işçiler, ne yapacaklarını bilmediklerini söylediler.

  Mind ile haber kaçırmaya son!
  HEMEN YÜKLE
    Yorum Sayısı 3 / 79     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
  Bu haberin diğer yorumları
  oğuz varol 30/12/2008 - 18:05
  sayın Halil KAHRAMAN,
  Amerika'nın silahtan başka üretimi olmadığı için ekonomisinin çatlaması doğaldır.Ama bizim ülkemiz öyle değil,bu ülkenin hiçbir sektörde ithalat yapmasına gerek yoktur.Ama HAMDOLSUN 50 yıldır sağ politikalar sayesinde pirinci bile amerikadan alıyoruz,güzelim çukurovaya inat.
  Çok İyi %0 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %0
  ahmet engin 30/12/2008 - 15:44
  sayin Mupi yöneticileri masada oturup konusmakla olmuyor bu iste icraat gerekli...isin basina bileni getirin.
  Çok İyi %37 İyi %12 Normal %12 Kötü %12 Beğenmedim %25
  Halil Kahraman 30/12/2008 - 13:11
  "hamdolsun" ve "psikolojik" lafını alaya alanlara;

  Konuşurken biraz beyninizi çalıştırın. Amerikadaki inşaat sektörü kaynaklı Mortgage krizinin dünyadaki alakasız pazarları etkilemesinin sebebi kriz sebebiyle tedirginlik yaşatan, harcama-yatırım vs kısacası hayatlarını minimize ettiren PSİKOLOJİDİR..
  Çok İyi %26 İyi %11 Normal %11 Kötü %11 Beğenmedim %38
  Bu haberin diğer yorumcuları
  mehmet ali cerit
  GÖNÜL YILMAZ
  burhan ivelik
  şükrü sanlı
  Egemenlik Milletindir
  faik tüzün
  ERKAN SEKER
  efe can
  Congulus Cani
  suat Örgev
  Ali Haydar Bektaşi
  GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
  HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
  EN İYİ YORUMCULAR
  YORUM ANALİZ
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
    Yorum Sayısı 3 / 79     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
  Bu haberin diğer yorumları
  Diğer Haberler
            Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
    Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH