Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 09:44

 ADnet  
Reklam için
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
KREDİ TUTARI
KREDİ VADESİ
HESAPLA
KREDİ BAŞVURUSU
EKO-TABLO
İMKB II. SEANS
 • İMKB A-F
 • İMKB F-M
 • İMKB M-Z
 • YATIRIM FONLARI
 • A TİPİ FONLAR
 • B TİPİ FONLAR
 • SERBEST DÖVİZ
 • ÇAPRAZ KURLAR
 • ALTIN FİYATLARI
 • MB KURLARI
 • Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin
  Önceki Haber     Sonraki Haber

  THY, otel için ’sultan yalısı’ kiraladı

   
  Şenol COŞKUNER / İSTANBUL
  THY, otel için ’sultan yalısı’ kiraladı
  Ortaköy’deki tarihi Fehime ve Hatice Sultan yalıları, İl Özel İdaresi’nin dün yaptığı ihaleyle KDV hariç yıllık 5 milyon 400 bin YTL’ye, Türk Hava Yolları’nın yüzde 50 ortak olduğu ikram şirketi THY Do&Co tarafından kiralandı.

  Mülkiyeti İstanbul İl Özel İdaresi’ne ait olan, Beşiktaş Ortaköy Muallim Naci Caddesi’ndeki Hatice Sultan Yalısı 2006’da İstanbul Valiliği’nce tahliye edilene kadar Yüzme İhtisas Kulübü olarak kullanılıyordu. Fehime Sultan Yalısı ise altı yıl önce Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu olarak kullanılırken yanmıştı. Metruk binanın bahçesinde otopark vardı. İhalede ortak olduları şirketi temsil eden THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, yalıları, 15 milyon dolar harcayarak, bir buçuk yıl içinde aslına uygun restore ederek, butik otel ve toplantı mekanı olarak kullanacaklarını söyledi. İhale Encümeni’nin başkanlığını yapan İstanbul Valisi Muammer Güler, kiralamadan elde edilen gelirin, İstanbul’daki eğitim yatırımlarına harcanacağını söyledi. Yıllık 3 milyon YTL muhammen bedelle 25 yıllığına yapılan kirayala ihalesinin şartnamesini 6 firma aldı. İl Özel İdaresi’nin Sultanahmet’teki binasında İstanbul Valisi Muammer Güler’in başkanlığındaki ihaleye katılan firmalardan ikisi teklif verdi. Teklif zarflarından biri işadamı Okay Ayran, diğeri ise THY DoCo tarafından verildi. Okay Ayran’ın teklifi, dosyada ticaret ve meslek odası kaydı, banka referans ve teminat mektubu ile şartname alındısı bulunmadığı için geçersiz sayıldı.

  Yüzde 80 üzeri

  THY Do&Co, yalılar için KDV hariç aylık 425 bin YTL teklif verdi. Şirket, pazarlığın ardından teklifini aylık 450 bin YTL’ye yükseltti. İstanbul Valisi Muammer Güler ihalede muhammen bedelin yüzde 80 üzerine çıkıldığını belirterek, tek teklif olmasına rağmen uygun rekabet ortamının sağlandığını, ihalenin geçerli olacağını söyledi. Yalıların satışının iptali ve yürütmesinin durdurulması için İdare Mahkemesi’ne dava açan CHP’li İl Genel Meclis üyesi Aydın Gürhan ise ihalenin danışıklı dövüş olduğunu iddia etti.

  Sultan yalıları

  ORTAKÖY’
  deki altı sultan yalısından biri olan Hatice Sultan Yalısı, 1800’lerin sonunda inşa edildi. V. Murat’ın kızı Hatice Sultan için inşa edilen yalı 1958’den itibaren okul olarak kullanıldı. 1972’de Yüzme İhtisas Kulübü’ne tahsis edilen yalının bahçesine havuz yapıldı. Kiralanan diğer yalı ise V. Murat’ın diğer kızı Fehime Sultan’ın dı. Uzun yıllar okul olarak hizmet veren yalı, 13 Temmuz 2002’de "kuşkulu" olarak nitelenen bir yangında büyük hasar gördü. Yangından sonra yapının restore edilerek yeniden okul olacağı söylendi ancak 2003’ten itibaren İstanbul Trafik Vakfı tarafından otopark olarak kullanılmaya başlandı.
  Mind ile haber kaçırmaya son!
  HEMEN YÜKLE
  İLK 1 AY ÜCRETSİZ
   
  Yorumlarınızı Yazınız
  Bu haber hakkında henüz yorum yok
  Diğer Haberler
            Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
    Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH