Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Eylül 2015 Cuma 02:24

 ADnet  
Reklam için
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
KREDİ TUTARI
KREDİ VADESİ
HESAPLA
KREDİ BAŞVURUSU
EKO-TABLO
İMKB II. SEANS
 • İMKB A-F
 • İMKB F-M
 • İMKB M-Z
 • YATIRIM FONLARI
 • A TİPİ FONLAR
 • B TİPİ FONLAR
 • SERBEST DÖVİZ
 • ÇAPRAZ KURLAR
 • ALTIN FİYATLARI
 • MB KURLARI
 • Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin
  Önceki Haber     Sonraki Haber

  Türkiye'deki araç sayısı Çin'i geçti

   
  Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)
  Türkiye'deki araç sayısı Çin'i geçti
  ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile birlikte Erzincan'da TÜVTURK araç muayene istasyonunun açılışını yaparken ayda 90 bin aracın trafiğe çıktığını söyledi.

  Son 4 yılda motorlu araç sayısında yüzde 40 artış olduğunu anlatan Yıldırım, araç sayısının 13.5 milyonu aştığını, Türkiye'deki araç sayısının 1.3 milyarlık Çin'den daha fazla olduğunu bildirdi.

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bugün saat 10.00'da Pegasus Havayolları'na ait özel uçakla Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Kara Ulaştırma Genel Müdürü Talat Aydın, TÜVTURK'ün Erzincan iş ortağı 22'nci dönem Gümüşhane Milletvekili Temel Yılmaz ile birlikte Erzincan’a geldi. Yoğurtlu Beldesi, Cengiz Topel Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi'ndeki TÜVTURK Araç Muayene İstasyonu'nun açılışnda konuşan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, proje kapsamında ülke genelinde 189 sabit, 80 gezici istasyonun hizmete başlaması için çalışma yaptıklarını bildirdi. Proje kapsamında toplam 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını belirten Şahenk, 20 yıllık işletme süresi boyunca araçların muayene edilmesinden elde edilecek gelirden yaklaşık 7.3 milyar doları hazine payı, 2.7 milyar doları da KDV olarak Maliye Bakanlığına aktaracaklarını belirtti. Ferit Şahenk, “Faaliyetlerimizin ülke geneline yayılması ile yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanmış olacak” dedi.

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, trafik kazalarında can kaybını önlemeye çalıştıklarını bu nedenle yolların fiziki, geometrik standartlarını iyileştireceklerini anlatırken şöyle dedi:
  “Yollarımızdaki kör, kara noktaları ortadan kaldıracağız. Yollarımızı asfaltlayacağız ama yetmez yollar üzerinde seyreden araçlarımızı da ihmal etmeyeceğiz. Onları da güvenli şekilde vakti geldiğinde değişmesi gereken parçalar varsa bunları değiştireceğiz. Böylece hem vatandaşımızın hayatına zarar gelmemesine vesilece olacağız hem de milli ekonomiye bir katkımız olacak. Türkiye'de ‘Ulaştırma Bakanı'nın ömrü', ortalama 8 ay. Rekor hemşehrinizde. 6'ncı yılı dün doldurduk. Allah bize güç, kuvvet verdikçe bu millet arkamızda oldukça, gece- gündüz hizmet vermeye devam edeceğiz. Bugün yaptığımız hizmetlerle ilgili kimse bir şey söyleyemiyor. Ne yaptık, neyi eksik yaptık, bunlar söylensin istiyoruz. Bunları söyleyemeyenler geçmiş yıllara ait acaba bakanın geçmişinde ne buluruz diyerek boş gayretler içindeler. Bizim onun bunun geçmişini araştıracak vaktimiz yok. Türkiye’nin geleceğine, Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesi hedefine bakıyoruz. Ayda 90 bin araç trafiğe çıkıyor. Son 4 yılda motorlu araç sayısında yüzde 40 artış oldu, 13.5 milyonu aştık. Bu rakam milyarlık Çin'deki motorlu araç sayısından fazla Türkiye'de motorlu araç var. Bunların bakımı yerinde yapılmalıdır. İşte bu istasyonlar büyük bir boşluğu dolduruyor. Büyük bir hizmet yapacak.”

  Bakan Binali Yıldırım, dünyayı saran ekonomik krizin Türkiye'den 6 bin 500 mil uzakta başladığı nhalde dalga dalga yayıldığını, dünyadan kopuk bir ülke olmayan Türkiye'nin de bundan etkileneceğini söyledi. Yıldırım, “Ama bu millet nice nice zorlukların üstesinden gelmiş bir millet. Çok depremler, çok kriz, çok savaşlar geçirdik. En büyük mücadelemiz istikrar mücadelesi oldu. Omuz omuza olacağız, bu zorluklarında üstesinden geleceğiz” dedi.
  Konuşmalardan sonra Doğuş Grubu Yönetim kurulu Başkanı Ferit Şanek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a plaket hediye verdi ve ardından TÜVTURK Araç Muayene İstasyonun açılışı yapıldı.

  “İSKELE PROBLEM DEĞİL”

  Bakan Binali Yıldırım, bir soru üzerine Karaköy'de bulunan Kadıköy İskelesi'nin yüzen iskele olduğunu belirterek, “İstanbul'da çok kuvvetli bir lodos vardı. Gecenin ilerleyen saatlerinde şiddetini iyice artırdı. Bu kadar şiddetli bir lodosa dayanamadı ve battı. Arkadaşlarımız sabaha kadar fedakarca çalışma yapıp bu batığı emniyete aldı. Kimsenin burnu kanamadı. Herhangi bir can ve mal kaybı yok. Kusur olup olmadığı konusunda araştırma yapılacak. Tekrar yapılır o problem değil” diye konuştu.
  Mind ile haber kaçırmaya son!
  HEMEN YÜKLE
  İLK 1 AY ÜCRETSİZ
    Yorum Sayısı 3 / 65     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
  Bu haberin diğer yorumları
  İbrahim KURT 22/11/2008 - 22:36
  Denizli ilinin bir köyündeki mahalle yirmi yıldır karanlıkta yaşıyor elektiriği yok ama araç satın almada Çin i geçtik ne mutlu bize.
  Çok İyi %51 İyi %11 Normal %11 Kötü %11 Beğenmedim %15
  özgür doğan 22/11/2008 - 22:29
  çoğu kredi ile alındı. yarın patlayacak.
  Çok İyi %44 İyi %12 Normal %11 Kötü %14 Beğenmedim %17
  m cemaleddin fırıncıoğlu 22/11/2008 - 22:26
  yol varmı,trafik varmı,trafik kaidesi varmı,trafik kaidesine uyan varmı,trafik kazalarında azalma varmı,yollarda çökmeler kalktı mı?,duble yollarda patlamalar çökmeler kalktımı,türkiyenin tünelleri-metroları-troleybüsleri-tramvayları-demiryollarının uzunluğu nekadar çinin ne kadar,
  Çok İyi %59 İyi %8 Normal %9 Kötü %10 Beğenmedim %11
  Bu haberin diğer yorumcuları
  Serkan Yılmaz
  Gulgun Barkim
  Hasan ESERYEL
  REMZİ KARACA
  UGUR AKDENİZ
  ihsan çepni
  ridvan colak
  ahmet savaş şenol
  Ender Onur
  gültekin savurgan
  Volkan Bey
  Goztepe Istanbul
  GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
  HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
  EN İYİ YORUMCULAR
  YORUM ANALİZ
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
    Yorum Sayısı 3 / 65     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
  Bu haberin diğer yorumları
  Diğer Haberler
            Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
    Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH