GeriEkonomi 100 ülkeden ‘yatırıma gelin’ mektubu alıyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 ülkeden ‘yatırıma gelin’ mektubu alıyorum

Dünyanın önde gelen mikrojişlemcisi Intel'in CEO'su Craig Barrett, ‘‘Bana yılda 100 ülkeden, ‘Bize yatırım yapın' mektubu gelir. İçlerinden birini dikkatle seçer, yatırıma gideriz. Türkiye'ye yatırım için koşulların hazır olması gerekir’’ dedi.

Dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi Intel’in İcra Başkanı (CEO) Craig Barrett, yılda 100 ülkeden ‘Bize yatırım yapın’ mektubu aldığını belirterek, ‘‘Türkiye de bunlardan biri. Ancak, biz 100 mektup arasından her yıl birini seçip, yatırım yapabiliyoruz. Bu seçimi de çok dikkatli gerçekleştiriyoruz’’ dedi. Barrett, Intel'in Türkiye'ye yatırım yapabilmesi için koşulların hazır olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye ziyaretinin ilk durağında işadamlarıyla buluşan Craig Barrett, ‘‘Başbakan Tayyip Erdoğan sizi yatırıma çağıran bir mektup göndermişti. Bu ziyaretinizde yatırım konusu gündeme gelecek mi?’’ sorusunu şöyle yanıtladı:

‘‘Bana yılda 100 ülkeden ‘bize yatırım yap' diye mektup gelir. Ancak biz Intel olarak yılda sadece 1 ülkeye yatırım yaparız. Bu ülkede de doğal olarak yatırım için bizim açımızdan en uygun ülke olur. Türkiye'nin bölgede bir çok rakibi bulunuyor. Ürdün, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri bilişim altyapısı konusunda çok hızlı gelişiyor. Fabrikamızın bulunduğu İsrail de bölgede. Türkiye yatırımları çekmek, bilişim alanında lider olmak istiyorsa, internet ve tlekomünikasyon altyapısını geliştirmeli, işgücünü eğitmeli, telekomünikasyon sektörünü serbestleştirmeli ve işgücünü eğitmeli. Türkiye'nin adımlarını doğru atması, bilişim, iletişim teknolojiler ile internetin gelişiminden iyi yararlanması halinde Türkiye Doğu ile Batı arasıdaki mevcut stratejik köprü olma konumunun ötesine geçerek, Batı Avrupa, Arap Dünyası, Çin, Hindistan ve Rusya ile e-ticaret hacmini genişleten bölgesel bir lider olabilir.’’

Barret, Türkiye’nin 3 yıl öncesine kadar olduğu gibi Intel'in Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa merkez ofisi olması için, tıpkı yatırım konusunda olduğu gibi bölgedeki altyapı ve düzenlemeler konusunda da üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

LİDERLİĞE OYNAYIN

Craig Barrett, Türkiye'nin, içiçe geçen bilişim ve iletişim teknolojileri ile internetin hızlı gelişiminden iyi yararlanması halinde, Doğu ve Batı arasındaki mevcut stratejik köprü konumunun ötesine geçerek Batı Avrupa, Arap dünyası, Çin, Hindistan ve Rusya ile e-ticaret hacmini genişleten bölgesel bir lider olabileceğini söylyedi.

Barrett, Türkiye'nin özel işletmelerini, eğitim kurumlarını, kamu yönetimini ve evlerini yüksek hızlı internet hatlarıyla birbirine bağlamanın genişleyen küresel ekonomi içinde Türkiye'yi rekabetçi bir konuma taşıyacağını söyledi.

Türkiye'nin ekonomik başarısının iş dünyası, eğitimciler ve kamu yönetiminin bugünden oluşturmaya başlayacakları teknoloji altyapısıyla şekilleneceğini vurgulayan Barrett, e-dönüşüm projesini hızlandırmak, bilgisayar kullanımını ve bilgisayar okur-yazarlığını artırmak, yüksek bant genişliği olan kablosuz erişimi yaygınlaştırmak ve eğitime yatırım yapmanın Türkiye'nin büyümesini sürekli kılacak güçlü bir bilgi toplumu inşa etmeye doğru atılacak önemli adımlar olduğunu dile getirdi.

Telekom pazarınızı yeni oyuncuya açın

BİLGİ
teknolojisinin Türkiye'nin büyümesi için katalizör görevi görebileceğini vurgulayan Craig Barrett, Türkiye'nin gelecekte büyümesini daha da ileriye taşıyacak olan eğitim sisteminin geliştirilmesi için gerekli ekonomik istikrar ortamı ve hükümet programlarının mevcut olduğuna dikkat çekti. Barrett, ‘‘Intel olarak, kablosuz bilgi işlem olanaklarının artması ve bu pazarın büyümesi için Türkiye'ye, telekomünikasyon sektörünü serbestleştirmesi, telekom pazarına yeni oyuncuların girmesi için gerekli kolaylıkları sağlaması ve yasal düzenlemeleri tamamlaması yönünde çağrı yapıyoruz’’ dedi.

Önünüzde inanılmaz fırsatlar var

TÜRKİYE'
nin önünde inanılmaz fırsatlar bulunduğunu, Asya ile Avrupa arasındaki köprü konumunun en güçlü yönlerinden biri olduğunu ifade eden Intel CEO Craig Barrett, Türkiye'de cep telefonu, bilgisayar kullanım oranlarını verdi, Türkiye'nin en hızlı gelişen 10 piyasadan ve en dinamik 20 ülkeden biri olduğunu anımsattı. Türkiye'nin teknolojideki yeniliklere adaptasyonda 82 ülke arasında 50. sırada bulunduğunu belirten Craig Barrett, Türkiye'nin sıra ilerlemek istiyorsa, hem özel sektör hem de devletin yapacağı çok şeyler bulunduğunu söyledi.

Yaptıklarımı tekrarlamayın teknolojiyi yaratıcı kullanın

ARTIK
bütün hükümetlerin bilgi teknolojileri planları bulunduğunu belirten Craig Barrett, ‘‘Plan yapmak bir şey, ama gerçekleştirmek bir başka şey. En önemli konu bu. Dijital dalgayı yakalamak için teknoloji gerekiyor’’ dedi. Teknolojiyi kullanan yerel örnekler olarak Kapalıçarşı'da takı satışı yapan Sedat Bektaş, yüksek teknolojili tekneler üreten uçak mühendisi Ömer Onuk ve Vestel'i veren ve sahneye çıkararak sorular yönelten Barrett, ‘‘Rekabette başarı için teknolojiyi yaratıcı bir şekilde kullanmalıyız. Gelecek farklı olacak. Yaptıklarımı tekrarlayarak yola devam edemeyiz’’ dedi.

Aklıma yatanı yaptım başarıyı yakaladım

INTEL CEO'su Craig Barret dün Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin sorularını şöyle yanıtladı:

Siz Stanford Üniversitesi'nde öğretim üyesiydiniz üniversitedeki görevinizi bırakıp neden Intel'i kurdunuz ?

- Üniversitede bilişimin temel konuları üzerine araştırma yapıyordum ve her bir araştırma 10 yıl sürüyordu. Intel'i kurdum, araştırdığım bir konuyu 1 yılda sonuçlandırıp paraya dönüştürdüm.

İş yaşamında başarınızı neye borçlusunuz?

- İş idaresi eğitimi almamaya. Sadece bana makul ve akılcı gelen şeyleri yaparak başarıya ulaşıyorum.

Yazılım devi Microsoftla ilişkiniz nasıl?

- Benim vizyonum Microsoft'un vizyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olmak. Biz işlemcilerin gücünü arttırdıkça Microsoft yazılımlarını uygulama olanağı buluyor.

Erdoğan, Barrett’le görüştü

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Intel’in CEO’su Craig Barrett'i kabul ederek görüştü. Başbakanlık Merkez Binası'nda  gerçekleşen görüşme basına kapalı yapıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle