GeriEkonomi 100 milyon sterlin yatırırız tek kuruş dışarı götürmeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 milyon sterlin yatırırız tek kuruş dışarı götürmeyiz

100 milyon sterlin yatırırız tek kuruş dışarı götürmeyiz
refid:3741192 ilişkili resim dosyası

KİPA’yı 2003 yılında satın alan Tesco, Türkiye’deki mağaza sayısını artırmak için harekete geçti. Altı mağazası olan Tesco Kipa, 12 milyon sterlin yatırım yaptığı yedinci mağazasını yarın Antalya’da açıyor.

5 milyon sterline mal olan Çanakkale mağazası ise ocak ayının sonunda açılacak. Tesco Kipa CEO’su Steve Hammett, Türkiye’deki operasyonlarının kárlı olduğunu, Kipa’yı aldıklarında zaten kárda olduğunu belirterek, "Esas hedefimiz yatırım yapıp büyümek. Tek bir kuruş bile ülkeyi terk etmiyor" dedi.

100 MİLYON STERLİN:

Türkiye’deki mağaza sayılarını 2006 yılı içinde 12’ye çıkaracaklarını ve bu yıl yeni açacakları mağazalara 100 milyon İngiliz Sterlini tutarında yatırım yapacaklarını söyledi. 2003 yılında 100 milyon sterlin yatırımla girdikleri Türkiye pazarına 2004-2005 yılında da 100 milyon sterlin değerinde yatırım yaptıklarına dikkat çeken Hammett, "On yıllık sürede her yıl ortalama bu kadar para harcayacağız. Ciddi büyüme planlarımız var. Yeni şehirleri de kapsayacak hale geleceğiz. 2006 yılı sonunda mağaza sayımızı ikiye katlayacağız. Mağaza açtığımız yerlerdeki yerel ekonomiyi de kalkındıracağız. Daha gidilecek birçok ilçe ve şehir var" dedi.

İSTANBUL’DA MAĞAZA:

Hammett, İstanbul’da da mağaza açmak istediklerini ancak doğru yeri henüz bulamadıkları için bu planlarını uzun vadeye yaydıklarını aktardı. Hammett, "Kısa vadede İstanbul’da olmayacağız ama uzun vadede olmak zorundayız. Mağazayı açacağımız yer konusunda seçici olmamız bir sorun değil. Doğru lokasyonu arıyoruz. Şirketin daha başarılı olduğu bir zamanda da İstanbul’da mağaza açmamız daha iyi olur" diye konuştu.

ALTINCI SIRADAYIZ:

Hammett, sektörde altıncı sırada yer aldıklarını ve pazar paylarının yüzde 6.5-7 civarında bulunduğunu dile getirerek, ne kadar büyük değil, ne kadar iyi olduklarına daha çok önem verdiklerini kaydetti. Uzun vadeli planları arasında Türkiye’de ulusal bir firma olmanın yer aldığını dile getiren Hammett, mağazalarının 5-7 bin metrekare büyüklüğe sahip olduğunu, bu yıl sonunda kadar bu metrekarelerden daha düşük mağaza açmayacaklarını belirtti.

Marketlere pazar tatili için müşteriyi iyi izleyin

STEVE Hammett, süpermarketlerin pazar günleri kapanmasını öngören yasa taslağıyla ilgili şunları söyledi: "Bu karışık bir durum. Pazara yardım edebilecek doğru kararlar alınması gerekiyor. Ancak müşterilerin tercihlerini reddedip bu tarz kararlar almak zor. Ben bu konuda tedirgin değilim. Müşterilerin çoğu pazar günleri büyük mağazalarda ailece alışveriş yapmaktan memnun. Bu karar müşterilere yansıdığında onların istekleri doğrultusunda bir düzenleme yapılacaktır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle