GeriEkonomi 100 milyon dolarlık Automall’da, ‘bardağın dolu yanı’ çağrısı yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 milyon dolarlık Automall’da, ‘bardağın dolu yanı’ çağrısı yaptı

100 milyon dolarlık Automall’da, ‘bardağın dolu yanı’ çağrısı yaptı
refid:14562037 ilişkili resim dosyası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hürriyet Pazarlama ve D Yapı işbirliğiyle hayata geçen Automall ve Mallcity Residence’ın açılışını yaparken, “Bunlar ülkenin geleceğine dönük yatırımlar. Bardağın dolu yanından bakalım” dedi.

İSTANBUL Bağcılar’da, Oto Center’ın yanında, arsa maliyeti dahil yaklaşık 100 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Türkiye’nin ilk otomobil alışveriş ve yaşam merkezi Automall’ın açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’a, gelişigüzel ve kendiliğinden ortaya çıkan birtakım tesisler yerine, daha programlı ve düzenli, geleceği daha iyi hesaplayan ve dünya konjonktürünü de dikkate alan yatırımlar yapılıyor” dedi.
Her yapı, öncekinden daha iyi
Hürriyet Pazarlama ve D Yapı işbirliğiyle hayata geçirilen Automall ve Mallcity Residence’ın açılışını, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Şirketler Grubu Holding Genel Koordinatörü İmre Barmanbek ve Hürriyet Pazarlama Genel Müdürü Rıza Koçyiğit’le birlikte yapan Kadir Topbaş; İstanbul’a her yeni yapılan tesisin, bir öncekinden daha iyi, düzenli olduğunu ve global ölçekler dikkate alınarak yapıldığını kaydetti.
Dünyanın önemli merkezi olduk
İstanbul’un, dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri haline geldiğini anlatan Kadir Topbaş, kentin 110 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu dile getirdi. Topbaş, “Doğan Holding’in yaptığı şu yatırımlar, ülkenin geleceğine yönelik yatırımlardır. Medyamız dikkate alsın, bardağın boş değil dolu tarafından baksın” dedi.
Dolar bazında yüzde 100
Hürriyet Pazarlama Genel Müdürü Rıza Koçyiğit de, Automall’ın, “Automall 46 dönüm arazide, 83 bin metrekare kapalı alanda 662 bağımsız bölüm olarak hayata geçti. Automall’dan 2 yıl önce galeri veya rezidans alanlar dolar bazında yüzde 100 kazançlı çıktı” dedi. Koçyiğit, merkezin, özellikle galerilerin kent dışına çıkarılması genelgesinin uygulamaya girdiği bir dönemde hayata geçirilmesinin, sektöre ve ülke ekonomisine büyük değer katacağını söyledi.

1+1 rezidanslar 85 bin dolardan, oto galeriler 250 bin dolardan başlıyor

İKİ aydır faaliyette olan ve dün resmi açılışı yapılan Automall Otomobil Alışveriş ve Yaşam Merkezi, arsa bedeli hariç yaklaşık 55 milyon dolara maloldu. Projede 221’i rezidans olmak üzere toplam 662 ünite bulunuyor. Rezidanslar 85 bin dolardan, ofisler 150 bin dolardan, oto servisler 180 bin dolardan, galeriler ise 250 bin dolardan başlıyor. Hürriyet Pazarlama Genel Müdürü Rıza Koçyiğit, “Arsa bedeli yaklaşık 50 milyon dolar olan merkezin inşaat dahil yatırım maliyeti 100 milyon doları geçti. Otomobil almaya gelen bir vatandaş aynı çatı altında hem noter işlemini yapacak, hem bankadan kredisini çekecek, isterse bir kat aşağıda, alacağı aracı servise gösterecek” dedi. Automall’da kapalı ve açık alanlarıyla 95-165 metrekare arasında değişen showroomlar bulunuyor.

Topbaş: 6 yılda 28.5 milyarlık yatırım yaptık

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi verirken, “Büyükşehir Belediyesi olarak 6 yılda kentte yaptığımız yatırım toplamı 28.5 milyar TL. Türkiye’de tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı yatırımların yüzde 26’sını İstanbul yapıyor. Sanayinin yüzde 38’i, ithalat ve ihracatın yüzde 60’ı, toplam  mevduatın da yüzde 41’i İstanbul’da” dedi. Turist sayasının 2 milyonlardan 10  milyonlara çıktığını belirten Topbaş, “65 bin civarındaki yatak kapasitesi 116 bine çıktı. 28 bin yatak inşaatı sürüyor” dedi. Topbaş, ayrıca  Türkiye’deki 2 bin 951 belediyenin yaptığı yatırımların yüzde 48’ini ek başına İstanbul’da yapıldığını da hatırlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle