GeriEkonomi 100 liraya çocuk işçi emek sömürüsü değil mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 liraya çocuk işçi emek sömürüsü değil mi

100 liraya çocuk işçi emek sömürüsü değil mi
refid:14583746 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan, emek sömürüsü ile ilgili eleştirilerini dün de sürdürdü. Özellikle tekstilde emek sömürüsü yapıldığına ilişkin sözü iş dünyasından tepki gören Erdoğan, bu kez “100 liraya çocuk işçi çalıştırmak emek sömürüsü değil de nedir” diye sordu.

Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında, ‘emek sömürüsü’ ifadesini neden kullandığını açıklarken, şu eleştirileri de yaptı: “Kimse işçiyi çıkarmak suretiyle ‘kâr ediyorum, kazanıyorum’ noktasına gelmesin. Kayıtdışı ekonominin yüzde 45-50 olduğu ülkemde, bunu beraber çözeceğiz. Eğer ben bir emek sömürüsü yapılıyor ifadesini kullandıysam bunu da kullanmamın sebebi şudur. 18 yaşın altında eğer çocuklar çalıştırılıyorsa ve bu çocuklara asgari ücret değil, 200 lira, 100 lira ücret veriliyorsa bu emek sömürüsü değil de nedir? Ha, bunlara karşı yaptırımlarınızı yapın diye bize bir çağrı yapılmış olabilir, yapılabilir. Bunların da üzerine gidiyoruz ve bundan sonra daha farklı şekilde gideceğiz.”

TOBB farklı yorumladı

Bu arada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) yaptığı “Her üye bir kişi işe alsa” çağrısına da değinen Erdoğan, şunları söyledi: “Bu davet bugünün daveti değildir. Ta 4 yıl, 5 yıl önceden başlayan bir süreçtir. Bunu niçin açıkça söylüyorum, çünkü bu ülkede işsizlik konusu bizim için bir milli mesele halindedir. Olaya böyle bakmamız lazım ve her işverenimiz, ortalama bir rakam vermiştim ben, o da neydi, 1 kişiyi yanında istihdam edecek olsa 1 milyon 500 bin mensubu olan bir TOBB, 1 milyon 500 bin işsizin iş bulmasına vesile olabilirdi. Fakat bunu farklı şekilde yorumladılar.”

İşverene çağrım yanlış mı

“Eğer bu sorunların çözümünü sadece hükümetten beklersek yanlış olur” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bakınız, eğer biz tekstil sektöründe KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e indirirken buradaki bütün gayretimiz istihdam yaratılsın, bunun içindi. Şimdi, işsizime iş bulma noktasında bu çağrıyı işverenlere yapmakla yanlış mı yaptım ve bu çağrıyı bundan sonra da yapmaya devam edeceğim.”

İşsizlikte başarılıyız

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, “Türkiye işsizlik konusunda başarılıdır” derken, bunu şöyle açıkladı: “Artık işsizlikte Türkiye, emek yoğun bir anlayıştan, teknoloji yoğun bir anlayışa geçiyor. Eskiden bir tekstil fabrikasında 500 kişi çalışırken şimdi aynı tekstil fabrikasında 500 kişinin yaptığı işi 50 kişi yapıyor. O 450 kişi işte şimdi yeni sanayileşmenin ortaya koyduğu fabrikalarda yerini alacak.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle