GeriEkonomi 100’ler kulübündeki yerimizi kaptık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100’ler kulübündeki yerimizi kaptık

100’ler kulübündeki yerimizi kaptık

Türkiye'nin ihracatı 7 Eylül itibariyle 100 milyar doları aştı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan devam eden küresel kriz etkilerine rağmen Orta Vadeli Program hedefi olan 148.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılacağını vurguladı.

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, 7 Eylül itibariyle ihracatın 100 milyar doları aştığını belirterek, “100’ler kulübündeki  yerimizi şimdiden kaptık” dedi. Bakan Çağlayan, yazılı açıklamada, bu yılın kalan aylarında  ihracat seferberliği ile Orta Vadeli Program (OVP) hedefi olan 148,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılacağını vurguladı. Çağlayan, şunları kaydetti:
“7 Eylül 2012 itibariyle ihracatımız 100 milyar doları aştı. 2011  yılında 100 milyar dolar ihracata Ekim 2011’in başında ulaşmıştık. Geçen yıldan  yaklaşık 1 ay önce 100 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2011 yılının 1  Ocak-7 Eylül döneminde TÜİK ve TİM verilerine göre ihracatımız 89,7 milyar  dolardı. 2012 yılının aynı döneminde ise ihracatımız 100,4 milyar dolara ulaştı.  Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 11,9 oranında arttı. Kalan 4 aya  yakın sürede yapılacak ihracat ile OVP hedefi olan 148,5 milyar dolara  ulaşacağımıza inanıyorum.”

Pazarı çeşitlendirdik

Dünyanın bir çok ülkesinde küresel krizin etkilerinin sürdüğünü, buna  karşılık Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansla başarısını bir kez daha  kanıtladığını ifade eden Bakan Çağlayan, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki  krizlere rağmen son yıllardaki ihracat artışının büyük bir başarı olduğuna  dikkati çekti. Çağlayan, “İhracatımızın yüzde 72’sini gerçekleştirdiğimiz  Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki politik, ekonomik ve sosyal çalkantılar  devam ediyorken, ciddi bir ihracat artışı göstermek zor. Ancak Türkiye başarıyor. İhracatının içinde Avrupa ülkelerinin payı bu kadar yüksek olup da  bizim kadar başarı gösteren başka bir ülke yok” değerlendirmesinde bulundu. akan Çağlayan, yaşanan ihracat artışındaki başarının en önemli nedeninin  pazar çeşitlendirme çalışmalarındaki gayret olduğuna işaret ederek, 2009’dan beri  Avrupa’daki kayıpları, dünyanın diğer ülke ve bölgeleri ile telafi etmeye  çalıştıklarını ve başarılı olduklarını kaydetti. Türkiye’nin 2009-2012  dönemindeki ihracat başarısının “direği” olarak pazar çeşitlendirme çabalarını  gördüğünü belirten Çağlayan, 100 milyar dolara ulaşılabilmenin temelinde bu  çabanın olduğunu vurguladı.

Geçen yılı 1 ay geçti

Bu yıl 100 milyar dolarlık ihracata geçen yıldan bir ay önce  ulaşıldığının altını çizen Çağlayan, “2011’de 3 Ekim’de 100 milyar dolara  ulaşmıştık. Bu yıl 7 Eylül’de ulaştık. Bu bize 148,5 milyar doları aşma konusunda  cesaret veriyor. 4 aya yakın bir süremiz var. Bütün üreticileri ile,  ihracatçıları ile, ihracatçı birlikleri ile Türkiye, kalan süreyi en iyi şekilde   değerlendirip bu başarıyı perçinleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

2012 için büyük başarı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012’nin önceki yıllardan ayrı olarak değerlendirilmesi  gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Mevcut ihracat artış oranlarının büyük bir başarı olduğunun özellikle  bilinmesini isterim. Devam eden küresel krizin etkileri ve bunun yanı sıra  avro/dolar paritesindeki gerilemenin olumsuz etkisi çok fazla olmasına rağmen  2012 ihracat rakamlarındaki artış hakikaten büyük başarıdır. Paritedeki gerileme  ilk 7 ayda ihracatımızı 4,1 milyar dolar aşağı çekti. Bu demektir ki, parite  düşmemiş olsaydı ihracat artış oranımız bugünkünden 4-5 puan daha yüksek olacak  ve 100 milyar dolar ihracata bugün değil de bundan 2 hafta önce ulaşmış  olacaktık. Ne yazık ki bu etki özellikle son 3-4 ayda ciddi hissedilmeye başladı  ve bir süre daha bunu hissedeceğiz.”

İhracat odaklı büyüyoruz

İHRACATIN net büyümeye katkısının önemine işaret eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ikinci çeyrek büyümesinde net ihracatın katkısının 3 puanın üzerinde olacağını ifade  etti. Çağlayan, Pazartesi günü açıklanacak büyüme verilerinde de Türkiye’nin yine net ihracat sayesinde büyümüş olduğunun görüleceğine vurgu yaparak, “İhracatın büyümeye katkısı ikinci çeyrekte 3 puanın üzerinde olacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle