100 ihracatçının Çek Macaristan çıkarması

Hürriyet Haber
24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin ihracatını arttırmak için başlatılan yeni pazarlar imkanları çerçevesinde Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'a ihracat atağı başlatıldı. Dış Ticaret Müsteşarlığının organize ettiği 5 günlük ziyarete, Türkiye'den yaklaşık 100 ihracatçı katılıyor. Bu atağın ilk ayağı olan Çek Cumhuriyetinin Başkenti Prag'da dün karşılıklı ilişkilerin gözden geçirildiği bir toplantı yapıldı. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı toplantının ilk bölümünde, Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Ege, Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Pavel Dvorak ile Türkiye'nin Prog Büyükelçisi Temel İskit birer konuşma yaparak, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin çok küçük olduğunu belirttiler ve başlatılan ilişkilerle bunun çok daha büyüyeceğine inandıklarını kaydettiler.

Yetkililer, karşılıklı imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde iki ülkenin birbirlerine indirimli mal satma imkanına kavuştuğunu kaydederek, bu toplantının bu açıdan yararlı olacağını kaydettiler. Bu toplantıdan önce, Pazar akşamı, Türk ihracatçılarına dönük yapılan bilgilendirme toplantısında Büyükelçi Temel İskit ve Ticaret Müşaviri Erdal Onursal, ihraçatçılara Çek Cumhuriyeti hakkında bilgiler verdiler. Slovak Cumhuriyetinin ayrılmasıyla 1993'te kurulan Çek Cumhuriyeti'nin siyasi durumu hakkında bilgi veren İskit, ihraçatçılara, ‘‘Çeşitli aşamalardan geçseler de, Çek'ler Avrupalıdır. İş ilişkilerinizde, iş ciddiyetinde bunu sürekli gözönünde bulundurmanız gerekiyor’’ uyarısını yaptı.

500 MİLYON DOLAR

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen de, yaptığı konuşmada, 200 milyon dolar olan Çek Cumhuriyetiyle karşılıklı dış ticaret hacminin, ilk aşamada 500 milyon dolara çıkarılmasının amaçlandığını söyledi. Tüzmen, Çek yatırımcıları Türkiye'deki serbest bölgelerde yatırım yapmaya da çağırarak, ‘‘Türkiye'deki serbest bölgelerde yaklaşık 5,5 milyon dolarlık yabancı sermaye bulunuyor. Ama, içlerinde Çek yatırımcı yok’’ dedi. Bilgi veren yetkililer, Çek Cumhuriyeti, Slovak Cumhuriyeti ve Macaristan ile serbest ticaret anlaşmaları yapıldığını, TBMM'nin bunları onayladığını hatırlatarak, bunlardan birtek Macaristan'ın meclisinin onaylaması nedeniyle, bu ülkeyle anlaşmanın yürürlüğe girdiğini, Çek Cumhuriyeti ve Slovak Cumhuriyeti meclislerinin de Hazirana kadar bu anlaşmaları onaylayarak, karşılıklı indirimli ticaretin başlayacağını kaydediyorlar.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı