GeriEkonomi 100 dolarlık dizüstü bilgisayar geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 dolarlık dizüstü bilgisayar geliyor

ABD’de Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları, öğrencilerin eğitiminde kullanılacak 100 dolarlık dizüstü bilgisayar geliştirme konusunda hızla ilerliyor.

Laboratuvarın kurucusu ve Başkanı Nicholas Negroponte tarafından 2005 yılı ocak ayında Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklanan proje kapsamında, ilk bilgisayarların 2006 sonu ya da 2007 başı gibi tamamlanması amaçlanıyor.

BİN DOLARLIK GİBİ:

Bilgisayarın renkli ekrana sahip olması ve elektriksiz ortamda çalışabilmesi hedeflenirken, geniş veri depolama olanağı dışında 1000 dolarlık bir dizüstü bilgisayarının sahip olduğu tüm özellikleri taşıması da planlanıyor. Negroponte, böyle bir bilgisayarı nasıl düşük fiyata maledeceklerine yönelik soruları ise, giderleri indirmek için izleyecekleri değişik yollarla açıklıyor.

30 DOLARLIK EKRAN:

Buna göre 100 dolarlık dizüstü bilgisayarlarda, özellikle satış, pazarlama ve stok maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlanacak. Bir bilgisayarın fiyatını yükselten diğer bir önemli unsur olan ekran maliyetini indirmek içinse, MIT Laboratuvarları’nda geliştirilmekte olan teknolojilerle maliyetin 30 dolar düzeyinde kalmasına çalışılacak. Bilgisayarda Linux işletim sistemi kullanılarak bu alanda da tasarruf edilecek. Ayrıca bilgisayarın fiyatını düşürebilmek için kár amacı gütmeyen oluşumlardan yararlanılacak. Bu amaçla ‘Hundred Dollar Laptop Corporation - 100 Dolara Dizüstü Bilgisayar Şirketi’ (HDLC) adlı bir şirket kuruldu. ABD’de kurulan şirket, AMD, Brightstar, Google, News Corp ve Red Hat gibi ünlü bilişim firmalarıyla ortak çalışmaya başladı.

1 MİLYON SİPARİŞ:

Negroponte ve ekibi bilgisayarların öğrencilere ulaştırılması konusunda ise Eğitim Bakanlıkları’ndan yararlanmayı düşünüyor. Ancak, ‘Her çocuğa bir dizüstü bilgisayar kampanyası’ çerçevesinde öğrencilere dağıtılması planlanan bilgisayarlar için ilk aşamada en az 1 milyon adetlik sipariş alınmasının şart olduğu hatırlatılıyor. Bu konuda Çin ve Brezilya hükümetlerinin projeyle ciddi olarak ilgilendikleri de ifade ediliyor. Negroponte neden maliyeti daha düşük olabilecek masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayarı tercih ettikleri konusundaki soruya, öğrencilerin eğitiminde kullanılabilmesi için taşınabilirlik kavramının önem kazanmasına dikkat çekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle