GeriEkonomi 100 bin yatırımcı İş Bankası’na koştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 bin yatırımcı İş Bankası’na koştu

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (OİB) tarafından Türkiye İş Bankası'nın C Grubu yüzde 12.3 oranındaki kamu hissesinin yurtiçi satışında başvuranların sayısı 100 bine ulaştı.

İş Bankası hisselerinin halka arzı için yurtiçinde 15 Nisan'da başlayan önkayıt işlemi dün akşam sona erdi. ÖİB yetkilileri, önceki akşam itibariyle ön kayıt için başvuru sayısının 100 bine ulaştığı belirtiliyor.

Başbakan Mesut Yılmaz, önceki gün gerçekleştirilen Özelleştirme Yüksek Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, İş Bankası için gelen talebin 500 milyon dolar olduğunu bildirmişti. Dün kesin olmayan rakamlarla birlikte gelen toplam talebin 550 milyon doları bulması bekleniyor. İş Bankası için kesin kayıt işlemi ise 4, 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Ön kayıta katılmayanlardan kesin kayıt sırasında talep gelmesi bekleniyor. Bu arada Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ile İş Bankası Genel Müdürü Ünal Korukçu

yurtdışında roadshow-bookbuilding (tanıtım-pazarlama) çalışmaları için dün Londra'ya gitti. 16 Nisan'da başlayan ve Ortadoğu ve Uzakdoğu bölümü tamamlanan tanıtım ve pazarlamanın, Londra ve Amerika bölümüne Bayar ve Korukçu da katılacak.

Konuya ilişkin olarak gitmeden önce Reuters'in sorularını yanıtlayan Bayar, ‘‘Londra'da 12 civarında yatırımcı ile teke tek görüşme, bunun dışında 80 yatırımcıyla biraraya geleceğiz. Böylece sadece Londra'da 100'e yakın yatırımcıyla görüşeceğiz’’ dedi.

Cumartesi günü New York geçerek Çarşamba gününe kadar yatırımcılarla görüşecek olan Bayar ve Korukçu, daha sonra sırasıyla San Francisco, Los Angeles ve Boston'a geçecek. Buralarda da yatırımcılara İş Bankası tanıtılacak, roadshow ve bookbulding'in Amerika bölümü bitirilmiş olacak. Bayar ve Korukçu, bu ay sonunda Türkiye'ye dönecekler. İş Bankası hisselerinin Londra ve Amerika'daki tanıtım ve pazarlamasına Bayar ve Korukçu'nun yanısıra Özelleştirme İdaresi Başkanı Yardımcısı Salih Taştan, banka üst düzey yetkilileri de katılacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle