GeriEkonomi 100 bin işletme, 2.5 milyar lira için kuyruğa girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 bin işletme, 2.5 milyar lira için kuyruğa girdi

SANAYİ ve Ticaret Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla esnaf ve sanatkarlarla KOBİ’lere yönelik başlatılan “2.5 Milyar TL’lik Yeni Destek Kredisi”ne 100 binin üzerinde işletme başvuruda bulundu. İşlemleri tamamlanan işletmeler kredilerini bayramdan önce almaya başladı.
15 bin yedek alınacak
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, başvuruları 4 Kasım 2009 itibariyle alınmaya başlanan kredi desteği için 100  binden fazla işletmenin başvuruda bulunduğunu söyledi. Belirlenen 2.5 milyar liralık hacmin 21 günde aşıldığına işaret eden Ergün, yoğun talep nedeniyle, asıl listede yer alıp da herhangi bir nedenle krediye hak kazanamayan ya da krediyi kullanmayan işletmelerin yerine 15 bin adet yedek başvuru alınacağını bildirdi. Bakan Ergün, kullanım koşullarında kadınlar lehine istisnaların bulunduğu kredi destek programına, 8 bin 352 kadın girişimcinin başvurduğuna dikkati çekti.
Esnaf ve sanatkarlarla KOBİ’lerin kredi taleplerinin, müracaat sırasına  göre ve belirlenen kriterler çerçevesinde KOSGEB tarafından değerlendirildiğini hatırlatan Ergün, kriterleri uyan işletmelerin başvurularının KOSGEB tarafından tamamlanarak, dosyalarının kredi tercihinde bulundukları bankalara gönderildiğini ve işlemleri biten işletmelerin bayram öncesi kredilerini almaya başladıklarını bildirdi. Ergun, gerekli şartları taşıyan tüm KOBİ’lerin, ilk 3 ayı ödemesiz geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay vadeli 25 bin lira üst limitli kredi kullandıklarını hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle