GeriEkonomi 10 yılda 100 milyon kadına iş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 yılda 100 milyon kadına iş

10 yılda 100 milyon kadına iş

Kadınlara özel platform olan ‘Woman20 Zirvesi’ yapıldı. Zirveye W-20’nin Türkiye Başkanı Gülden Türktan’ın konuşması damga vurdu. Türktan, “G-20 ülkelerinin 10 yılda, 100 milyon kadına iş sağlanması halinde Almanya, İngiltere ve Japonya’nın toplamı kadar ekonomi oluşacak” dedi.

KASIM ayında Antalya’da yapılacak G-20 kapsamında düzenlenen Women20 (W-20) Zirvesi dün yapıldı. G-20 ülkelerinin temsilcilerinin yanısıra farklı ülkelerden kadın örgütü temsilcilerinin de katılımıyla oluşturulan W-20 Zirvesi’nin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte katıldı. G-20 öncesinde ilk kez kadınlara özel bir platform olarak oluşturulan W-20 iş dünyasında kadının varlığını ve etkinliğini artırmak için bir dizi tavsiyeyi G-20 öncesinde liderlere sunacak. Bu amaçla Türkiye’de Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) işbirliği içinde hazırlıklar yapıldı. Dün tüm bu hazırlıklardan çıkarılan sonuçların da açıklandığı bir toplantı gerçekleştirildi. 

ODAK KADIN VE GENÇLER

W-20’nin Türkiye Başkanlığını KAGİDER’in eski Başkanı Gülden Türktan yapıyor. Türktan, G-20 ülkelerinin önümüzdeki 10 yılda dünyada 100 milyon kadına iş imkanı sağlanmasını gerçekleştirmeleri halinde Almanya, İngiltere ve Japonya’nın toplamı kadar ekonomi oluşacağını söyledi. G-20 Türkiye Şerpası Ayşe Sinirlioğlu da dönem başkanlığında yaptıkları çalışmalarda özellikle kadınlara ve gençlere odaklandıklarını, gençler arasında yüksek olan işsizlik oranının azaltılması için somut hedefler koyduklarını anlatırken, “Liderler Zirvesi’ndeki bildiriyle de bunları kabul etmiş olacağız. Bunu başarabilirsek gençler arasındaki işsizliği yüzde 15 azaltacağız” dedi.

VEKİL SAYISI 4 KAT ARTTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada G-20 öncesinde ilk kez kurulan W-20 özelinde yaptığı açıklamalarda kadın istihdamının artırılması ve kadının güçlendirilmesiyle ilgili sözleri salonda alkış aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2004’te yüzde 4.9 olan kadın girişimci oranının 2015 Haziran ayı itibarıyla yüzde 8 seviyesine ulaştığını söyledi. Erdoğan, Türkiye’deki kadın girişimcilerin sayısının da 110 bini aştığını belirterek, “Kadınlar Türkiye’de sadece ekonomik alanda değil, siyasal, kültürel ve sosyal alanlarda da etkinliklerini her geçen gün güçlendiriyor. Yeterli seviyede mi? Değil. 2002’de kadın vekil sayımız 24 kadardı. Şimdi 4 katı ama yeterli değil” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 ülkelerinde kadın istihdamının yüzde 58, erkek istihdamının ise yüzde 86 olduğunu, G-20 ülkelerinin de kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını anlattı.

İhalelere kota konmalı

KADIN Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, şöyle konuştu: “Kadınların sahip olduğu işletmeler halen kamu ihale pazarına zayıf bağlarla bağlı, kadınlar ihalelerin ancak yüzde 1’ine katılabiliyor. Bu konuda kota veya hedef konulması gerekiyor. Bu hem kamu hem de özel sektör ihalelerinde pozitif bir etki yaratacaktır. Kadınların iş hayatına daha fazla katılmasını sağlayacaktır. Kadınlar siyasete daha fazla girdiğinde ve siyasette daha aktif rol aldığında dünya çapındaki çatışmalar sona erecektir. Kadınların diyaloğunun sorunların çözümünde pozitif etkisi vardır.”

Bankalara iş düşüyor

TÜRKİYE İşkadınları Derneği TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, “Birçok bankada kadın girişimciler için bütçe ayrılıyor. Ancak kadınlarımız bunları dahi kullanamıyor. Aslında inanılmaz bir teminatla karşı karşıya kalıyor. Oysa Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği gibi daha çok KOBİ düzeyinde kadın var. KOBİ düzeyinde adım atıyorlar, ondan sonra işlerini büyütmekte, sürdürülebilir kılmakta başarılı olamıyorlar. Erkekler gibi tapuları, malları yok, araçları yok. Bankalara teminat gösterecekleri hiçbir şey yok” şeklinde konuştu.

Kadın için yatırım gerekiyor

TOPLANTIDA BM Kadın Örgütü İcra Direktör Yardımcısı Lakshmi Puri de bir konuşma yaptı. Puri konuşmasında, “Toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekonominin güçlendirilmesi alanı daima ütopik bir fikir olarak görülmüştü. Aşılamayacak bir görev olarak görülmüştü. İlk kez bu ideale ulaşma konusunda bir misyon ruhu görüyoruz. W-20 Zirvesi’nin ardında bu misyon ruhu olması lazım. Sizlerin bunu kullanmanız ve bu ruhu bütünüyle G-20’ye aktarmanız lazım. W-20’nin sağlam bir büyüme ve sürdürülebilir kalkınma isteniyorsa kadının güçlendirilmesine mutlaka yatırım yapılması gerekiyor” dedi.

ÖNCELİĞİMİZ GÖÇE ZORLANANLAR

W-20’de Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkanı Sare Aydın, “Biz modern bir kadın anlayışını kabul ediyoruz. Kadınların bölgesel, yerel, etnik ve kültürel farklılıklardan arındırılmasını istiyoruz. Bu noktada bizim önceliğimiz kadını hayatın her alanında önceliklendirmek ve korumak olacak. Bugün daha adil ve yaşanabilir bir dünya istiyorsak kadının toplumun her alanında daha fazla temsil edilmesi gerekmektedir, siyasetten iş dünyasına, eğitimden istihdama kadar. Bizler kadın hakları konusundaki taahhütlerimizi yerine getirmeli ve engelleri ortadan kaldırmak için çalışmalıyız. Ancak küresel olarak kadınların öncelikli sorunları var. Savaştan kaçan, şiddet gören, göçe zorlanan kadınların bizim için öncelikli konular” dedi.