GeriEkonomi 10 milyonluk SİPARİŞ ALDI
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 milyonluk SİPARİŞ ALDI

10 milyonluk SİPARİŞ ALDI

Expo Turkey by Qatar Fuarı’nda 13 proje tanıttıklarını söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Elmas, 10 milyon liralık sipariş aldıklarını açıkladı. Elmas, “Önümüzdeki günlerde yabancıya konut satışı, Türkiye için önemli bir gündem maddesi olacak. Yabancıya satışı arttırmak için hedef pazarlarda kalıcı satış ofisleri kurulabilir” dedi.

Doha’daki Expo Turkey by Qatar Fuarı’na katılan Sur Yapı yabancı yatırımcılara 13 projesini tanıttı. Gelecek dönemde yabancıya konut satışının Türkiye için önemli bir gündem maddesi olacağını belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, fuarda 10 milyon liralık sipariş aldıklarını açıkladı. Katar’ın gelir seviyesi ve yatırımcı profili son derece yüksek bir ülke olduğuna dikkat çeken Elmas, “Burada ciddi portföy yatırımcıları var. O yüzden bu fuarda binlerce insanı ağırlamayı hedeflemedik. 10 tane bile nitelikli yatırımcı edinebilirsek bizler için ciddi imkânlar olacağını düşünüyoruz. Fuarlar sıcak satış yaptığımız yerler değil. Burada da satış yapma ve para imkânı yok. Burada sözleşiyoruz. İnşallah Türkiye’ye dönünce neticelendiririz. Fuarlar, daha çok adres ve karşılıklı ilişkiyi geliştirmek için önemli” dedi.

SATIŞ SEFERBERLİĞİ

 Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı da olan Elmas, KONUTDER olarak Maliye Bakanlığı’ndan yabancıya konut satışı noktasında talepleri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Yabancıların KDV’den muaf olmaları çok büyük bir imkân ve önemli bir fırsat sağlamış oluyoruz. 1 milyon dolarlık konut alımında vatandaşlık getirilmesi de önemli. Tanıtım faaliyetleriyle ilgili çalışmalar da yapıyoruz. O anlamda belki önümüzdeki dönemde bakanlıkla beraber çalışmalar yaparak seferberlik yapacağız ve yabancıya satışı artıracağız.” Elmas, Maliye Bakanlığı’ndan yabancıya konut satışı noktasında mutlaka bir bütçe alınacağını ifade ederek, “Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai ve Katar gibi hedef pazarlarda kalıcı satış ofisleri düşünülebilir. Fuar yapıp 2-3 gün bir şey yakalamaya çalışmak yerine daha farklı şeyler yapılabilir. Bu pazarlarda reklam yapabiliriz” dedi. Yabancıya konut satışının en net hedefleri olduğunu vurgulayan Elmas, şöyle devam etti: “Yabancıya şu anda 4 milyar dolar civarında konut satıldı. Türkiye’nin yabancıya satışını 5 yıl içerisinde yıllık 10 milyar dolara getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için Türkiye’nin istikrarlı olması ve güven vermesi lazım. Referandum süreciyle birlikte birçok riskin geride kaldığını düşünüyoruz. Bundan sonra herkes daha çok ekonomiye odaklanacaktır.”     

19 ÜLKEYE SATIŞ

Elmas, konut satışlarının yüzde 15’ini yabancıların oluşturduğunu ve Sur Yapı olarak 19 ülke vatandaşına konut sattıklarını, yeni projelerle bu rakamı yüzde 25’lere çıkarabileceklerini söyledi. Bursa’daki projelerinde yabancıya satış oranının yüzde 25’in üstünde olduğunu belirten Elmas, “Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan ağırlıklı olmak üzere bütün Körfez bölgesinden alıcımız var. Çünkü çok ciddi bir KDV avantajı oluyor. 1 milyonluk konutta 180 bin liralık avantaj sağlanıyor” dedi. Antalya’nın Kepez bölgesinde gerçekleştirecekleri yeni kentsel dönüşüm projelerine değinen Elmas, “Antalya projemiz örnek bir kentsel dönüşüm projesi. Şu anda hızlıca projeyi çalışıyoruz. Nisan sonuna kadar hak sahipleri, haziran sonuna kadar da kendi ruhsatlarımızı almak istiyoruz. Toplamda 3 bin 200 hak sahibi ile anlaşma tamamlandı. Bir milyon 400 bin metrekarelik alan, modern bir kentte ne olması gerekiyorsa planlanarak yürütülüyor” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle