10 milyon doları yanmasın diye 575 milyon dolarlık imzayı attı

Hürriyet Haber
04.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da 822 bin 23 abonesi olan Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye 575 milyon dolar bedelle ikinci yüksek teklifi veren IC İçtaş, dün sözleşme imzaladı. IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, “10 milyon dolarlık teminat mektubuna kıyamadığım için bunu alıyorum” dedi.

TRAKYA Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (TREDAŞ) nihai pazarlık görüşmesinde 575 milyon dolar bedelle en yüksek ikinci teklifi veren IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding (İçtaş) dün hisse devir sözleşmesini imzaladı. Ödemenin yüzde 20’sini peşin, geri kalan bölümünü 4 taksit halinde gerçekleştirecek IC İçtaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, “43 yıldır bu işleri yapıyorum, hiç teminat mektubu yakmadım. 10 milyon dolarlık teminat mektubuna kıyamadığım için bunu alıyorum” dedi. Devir sözleşmesinin arkasından İbrahim Çeçen TREDAŞ’ın Garanti, Vakıfbank ve İş Bankası genel müdürleriyle 2 yılı ödemesiz, 13 yıl vadeli, 700 milyon dolar tutarında finansman kredisini de imzaladı.
En büyük 500’de 85’inci
Dün gerçekleşen imza törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, IC Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergün Özen, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan katıldı. İbrahim Çeçen, 1969 yılında başlattıkları ticaret hayatlarının 4 büyük sektörde  devam ettirdiklerini söyledi. Çeçen, inşaat şirketlerinin  2010 verilerine göre 500 büyük sanayi şirketi içerisinde 85’nci sırada, kendi sektöründe ise 5’nci sırada yer aldığını dile getirdi.
Enerjiye 1998’de adım attı
1994 yılında girdikleri turizm sektöründe 3 bin yatak kapasitesine ulaştıklarını belirten İbrahim Çeçen, bu yılın sonunda İstanbul’da 2 bin yataklı bir oteli bitireceklerini, 2015 yılına kadar hedeflerinin ise 8 bin yatak kapasitesine ulaşmak olduğunu bildirdi. Hava limanları, deniz limanları ve yat limanları işletmeciliği faaliyetini de sürdürdüklerini anlatan Çeçen, enerji sektörüne ise 1998 yılında  adım attıklarını kaydetti. Enerji sektöründe hem üretimde hem de dağıtımda olmak istediklerini kaydeden Çeçen, TREDAŞ’ı almak için kriz döneminde para bulmanın kolay olmadığını söyledi.
822 bin aboneye hizmet veriyor
Çeçen, TREDAŞ’ı almak  için finans sağlayan Garanti Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank yöneticilerine teşekkür ederek, “Bu kadar büyük borçlanma tamamen ülkemizin, hükümetimiz sağladığı istikrar ve güven ortamında mümkün olmuştur” diye konuştu. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ  illerini içine alan bölgede faaliyet gösteren TREDAŞ, 822 bin 23 aboneye hizmet veriyor. Bölgenin 2010 yılı net tüketimi yaklaşık 5 milyar kwh, kayıp kaçak oranı ise yüzde 6.8 oldu.

Köktaş: Başarının şifrelerini çözdük

  ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, doğrudan yabancı yatırımlarının girişinde de bir numara olan enerji sektöründe gerçek bir başarı hikayesi bulunduğunu söyledi. Köktaş, “Bu başarı hikayesinin arkasında bir şifre var. Bu şifre Sümela’da değil, bu salonda saklı. Bu ülkede siyasi ve ekonomik istikrarı görüyoruz. Bu, şifrenin bir numaralı unsuru. İkinci unsur öngörülebilirliği yüksek bir piyasa yapısı. Bu düzenleyici kurumdan geçiyor. Üçüncü unsur yatırımcı. Bir diğer unsur ise bankalarımız. Bankalarımızın proje finansmanı ilgisi bence takdire şayan” diye konuştu.

Yıldız: Teminatını yakana saygı duyarız

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son 9 yıldır enerji sektöründe kamu yatırımlarından önemli ölçüde vazgeçtiklerini ve özel sektörün bu alana önemli miktarda sabit sermaye yatırımı  yaptığını belirtti. Yıldız, büyük, küçük hiçbir proje için Hazine garantisi istenilmeyen işlerin özel sektör tarafından yapılmasıyla, devletin ana sorumluluk  alanı olan adalet, eğitim, sağlık alanlarına daha fazla yatırım yapabildiğini dile getirdi. Kamunun elinde olan üretim ve dağıtım şirketlerinin özel sektöre devredildiğini ve bu alanda özel sektörün payının giderek arttığına işaret eden Yıldız, “Teminatlarını yakan arkadaşlarımız da var. Onların tercihine saygı duyuyoruz. Bu fiyatları verirken, dövizle verdikleri fiyatların aslında TL karşılığında bir işletme kısmının olduğunu mutlaka biliyorlar. ‘Yüksek veya düşük verdiniz’ yorumlarını yapmak bize düşmez” dedi.

Enerji, bankalar için üst sırada

TREDAŞ için 700 milyon dolarlık finans sağlayan 3 bankadan biri olan Garanti Bankası’nın Genel Müdürü Ergun Özen, enerji projelerine önemli miktarlarda finansman desteği sağladıklarını belirterek, 2012 yılında da gerek enerji özelleştirmeleri, gerek yeni elektrik üretim projelerinin finansmanının ajandalarının üst sıralarında yer alacağını kaydetti. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de, enerji sektörüne taahhüdünü sürdürmeye devam edeceğini belirterek, “Dağıtım projelerinin hemen hemen tamamının finansmanında bankamız vardır. Bu projede de olmaktan mutluyuz” dedi. Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan ise, banka olarak yatırım projelerine özel bir önem verdiklerini, özellikle de enerji projelerini desteklediklerini ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı