GeriEkonomi 10 milyar dolar için tam kadro geliyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 milyar dolar için tam kadro geliyorlar

Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyetinin, yeni program görüşmeleri için, 3 Aralık Pazartesi günü Türkiye'ye gelerek çalışmalara başlaması bekleniyor.

Görüşmelerin odağını, yaklaşık 10 milyar dolarla desteklenecek olan yeni ekonomi programı çerçevesinde yapısal önlemler oluşturacak.

Yetkililer, görüşmelerde, bankacılık başta olmak üzere, kamunun etkinliğini arttırıcı, ekonomide canlanmayı sağlayıcı ve yabancı sermayeyi çekecek yapısal önlemler üzerinde durulacağını ifade ediyorlar.

Stand-by düzenlemesi olarak uygulanacak yeni programın, prensip olarak üç yıllık olacağı, fakat geri ödeme ve faiz oranlarının, IMF ile yapılacak görüşmelerin ardında kesinleşeceği kaydediliyor.

IMF heyetinin, yeni bir program hazırlanması nedeniyle, geniş bir uzmanlar grubuyla Türkiye'ye geleceği belirtilirken, görüşmelerin sonuna doğru, IMF'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerden sorumlu İcra Direktörü Will Kiekens ile Avrupa sorumlusu Michael Deppler'in de Türkiye‘ye gelerek, ‘‘Yeni Niyet Mektubu’’nun hazırlanmasında katkıda bulunabilecekleri belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle