GeriEkonomi 10 günde iki farklı Çağlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 günde iki farklı Çağlar

10 günde iki farklı Çağlar
refid:29719423 ilişkili resim dosyası

İSTANBUL Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, koalisyon beklentilerine yönelik açıklamalarında fikir değiştirdi. 10 gün önce Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda AK Parti ve CHP’nin kuracağı bir koalisyon hükümetinin “çok daha iyi” olacağını söyleyen Çağlar, dün Sabah gazetesine verdiği özel röportajda “Koalisyon gömleği millete uymuyor” dedi. İşte Çağlar’ın 10 günde değişen-değişmeyen bazı görüşleri.

KOALİSYON


10 gün önce
Sonuçta vatandaş koalisyon istedi. Bu durumda liderler de yeniden düşünmeli. Eski koalisyonlara bakarsak iyi birşey değildi. Ama o günlerden bugünlere çok şey değişti. Öyleyse koalisyonu deneyelim. Başbakan da ‘hükümet ortaklığı’ diyor ki, bu da güzel bir söylem.
10 gün sonra
Geçmişte 60 günlük koalisyonlarda oldu, iki yıllık da… Onun için baktığınızda, aslında koalisyon gömleği milletimize uyan bir gömlek değil. Ama son dönemdeki kazanımlarımızla koalisyon yapabilme kabiliyetimizin olduğuna inanmak istiyoruz. Bir an önce güçlü bir hükümetin kurulmasından yanayız. Aslında özünde istediğimiz tek parti iktidarıdır.


ERKEN SEÇİM


10 gün önce

Erken seçim istemiyoruz. Çünkü bu bize zaman kaybettirir. Ülkenin kasasına çok zarar veremez ama yatırımlar beklemeye geçer ki asıl kayıp da bu olur. 1 yanlış bazen 10 doğruyu götürür. İş Dünyası olarak erken seçimi tercih etmiyoruz ve bir an önce hükümetin kurulmasını istiyoruz. Tercihimiz bu yönde.
10 gün sonra
Eğer koalisyon kurulamıyorsa beklentimiz en erken seçimdir. Yani YSK’nın belirlediği en kısa sürede seçim yapılmasını isteriz. O süreçte bir azınlık hükümeti kurulur. Acil şekilde seçime gidilir.


AK PARTİ - CHP - MHP


10 gün önce
CHP, seçimden ikinci büyük parti çıktı. Bence, güçlü bir hükümet kurmak istiyorsak Ak Parti-CHP koalisyonu çok daha iyi olur. Böyle bir hükümetle birçok güçlüğü aşmak daha kolay. Birinci ve ikinci partinin kuracağı bir koalisyon hükümeti, Türkiye’nin önünü daha hızlı açabilir. Biz de iş dünyası olarak buna destek veririz. Bizce bir an önce kurulmalı ve iş dünyası olarak biz destekleriz.
10 gün sonra
En çok sandalye sayısı AK Parti ve CHP’de. Bu olmazsa AK Parti-MHP koalisyonu olur. MHP ilk günden ‘Ben bu işin içinde olmayacağım’ dedi. Ama son zamanlarda şartlarını sundular. Bu da bir kazanımdır. AK Parti ve MHP iktidarı da güçsüz olur demiyoruz o da güçlü olur. İki partinin tabanları birbirine daha yakın. Fakat ne olursa olsun koalisyon bir seneliğine kurulacaksa hiç olmasın. En erken seçime gidelim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle