GeriEkonomi '10 Eylül'de Akaryakıt Alma!' kampanyası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'10 Eylül'de Akaryakıt Alma!' kampanyası

Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Başkan Yardımcısı Sıtkı Yılmaz, Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun (TÜDEF) aldığı karar doğrultusunda “Zamlara seyirci kalma, 10 Eylül'de akaryakıt alma” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında, araç sahiplerini 10 Eylül'de akaryakıt almamaya davet etti.

Yılmaz, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, TÜDEF'in 15-16 Temmuz tarihlerinde Bursa'nın İznik ilçesinde yapılan toplantısında, kamusal hizmetler başta olmak üzere enerji, tarım, su, çevre sağlığı ve eğitim gibi konuların tüketici hakları açısından değerlendirildiğini belirtti.

Federasyon tarafından enerji konusuna öncelik verildiğini ifade eden Yılmaz, değerlendirmeler kapsamında “Zamlara seyirci kalma, 10 Eylül'de akaryakıt alma!” sloganıyla bir kampanya düzenlenmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.
Yılmaz, Türkiye'nin enerji konusundaki dışa bağımlılığının her geçen gün artığını savunarak, “TÜDEF, çarpıcı bir örnek olması bakımından akaryakıt zammını kamuoyu gündemine taşımayı kararlaştırmıştır. Akaryakıt zammı sadece tüketiciyi değil üreticileri de, akaryakıt istasyon sahiplerini de, çiftçiyi de zor durumda bırakmıştır. Çünkü tüketici satın aldığı 3 YTL'lik benzinin 2 YTL'sini vergi olarak ödemektedir” diye konuştu.

“AKARYAKIT ZAMMINDA DÜNYA LİDERİYİZ”

Çiftçinin 1998 yılında 2,4 kilogram buğdaya satın aldığı bir ltre benzini, 2001'de 4,5 kilogram, 2006'da ise bir 8,2 kilogram buğdaya alabildiğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Akaryakıt zammında dünya lideriyiz. Geçmiş koalisyon hükümetlerinde 1,56 YTL'ye alınan 95 oktan benzin, bugün ancak 2,95 YTL'ye çekilebilmiştir. Artık bizim tüketicilerimiz de zamlara seyirci kalmak istememekte 10 Eylül'de yanlış politikalara, zamlara 'hayır' demeye hazırlanmaktadır. 10 Eylül tarihi, tüketici açısından sadece bir günlük benzin boykotu değildir. Eğer bu kampanyaya tüketici yoğun destek verirse bundan böyle zamlara ve keyfi politikalara 'dur' demenin yolunu da açmış olacaktır.”

Yılmaz, 10 Eylül'ün “Türkiye tüketici hareketinin toplumsal muhalefetini oluşturduğu tarih olmasını ve 10 Eylül'ü Türkiye tüketici hareketininin dayanışma günü olarak tarihe geçirmek istediklerini” dile getirdi. TÜKDER olarak Bursa'da kampanyaya etkin bir şekilde destek verdiklerini ifade eden Yılmaz, kampanya kapsamında sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerde bulunacaklarını, standlar kurarak sürücülere kampanya sloganını içeren çıkartma ve kurdeleler dağıtacaklarını, eylem günü araç konvoyu oluşturarak şehir turu atacaklarını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle