GeriEkonomi 10.9 milyar lira yatırdı sonunda kârlılığı yakaladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10.9 milyar lira yatırdı sonunda kârlılığı yakaladı

10.9 milyar lira yatırdı sonunda kârlılığı yakaladı
refid:17887066 ilişkili resim dosyası

Vodafone’un Türkiye’ye beş yılda 10.9 milyar TL yatırdığını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “Beşinci yılımızı 16.8 milyon abone, 3.7 milyar TL’lik yıllık gelir ve yüzde 27’lik pazar payıyla tamamladık. Rekor gelişmelere imza attık” dedi.

TÜRKİYE’de beşinci yılını kutlayan Vodafone, beş yılda Türkiye’ye 10.9 milyar TL yatırırken, iki yıl önce uygulamaya koyduğu stratejik programla kâra geçtiğini açıkladı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Vodafone’un 24 Mayıs 2006’da Türkiye’ye en büyük doğrudan ikinci yabancı sermaye yatırımı olarak geldiğini hatırlattı. Timuray, “Beş yılı 10.9 milyar TL’ye ulaşan yatırım, 16.8 milyon abone, 3.7 milyar TL’lik yıllık gelir ve yüzde 27’lik pazar payıyla tamamladık” dedi.
Pazardan hızlı büyüdük
Başlattıkları ‘U dönüşü’nü tamamladıklarını kaydeden Timuray, 2009’da uygulamaya koydukları müşteri odaklı stratejik programın ise ikinci yılını doldurduğunu ve rekor gelişmelere imza attıklarını vurguladı. Timuray, şu bilgileri verdi: “2010-2011 mali yılında pazarın üzerinde rekor büyüme kaydettik. Gelirler yüzde 30.2 arttı. Borusan Telekom satın almasıyla gelen büyüme buna dahil değil.”
2010-2011 mali yılında cirolarının 3.7 milyar TL olduğunu aktaran Timuray, şöyle konuştu: “Pazar payımız yüzde 27’ye ulaştı. FAVÖK marjını da pozitife çevirmeyi başardık. Numara taşımada açık ara öndeyiz. Faturalı abone sayımızı ikiye katladık. Data gelirlerinde 3 misli artış kaydettik, kurumsal segmentte ise yüzde 45 büyüme sağladık. Türkiye’nin en hızlı büyüyen operatörü olduk. Vodafone Grubu’nda da abone başı dakika kullanımında üçüncülüğe yükseldik. Ciro ve abone sayısında da sekizinci olduk.”
Mobil internet
Timuray, şöyle konuştu: “Numara taşıma, 3G, kontörden kuruşa geçiş gibi gelişmelerde en büyük destekçisi olduk. Mobil internetin Türkiye’de kullanımının yaygınlaşmasına dönük yatırımlarımız olacak. 3G kapsama alanını yüzde 74’e çıkardık.”
Timuray, 22 Ağustos’ta başlatılması planlanan internet filtrelemesi konusuyla ilgili bir soruyu da “İnternetin iyi niyetli olmayan kişiler tarafından paylaşımı konusunda özellikle genç nüfusun korunmasına yönelik tedbirler alınmasını doğal karşılıyoruz. Düzenlemeler yapılırken sektörün tüm paydaşlarının görüşünün alınması gerekiyor” diye yanıtladı.

Mağaza sayısı 1001’e çıktı

VODAFONE Türkiye Bireysel İş Birimleri Genel Müdür Yardımcısı Gökhan  Öğüt, Kasım 2008’de yürürlüğe giren numara taşımada 2 milyon abone ile açık ara liderliğin korunduğunu söyledi. Satış ve Müşteri Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kızıldağ da, 2009 yılının mart ayında 678 olan münhasır mağaza sayısının 2011 Mart ayında 1001’e taşıdığını belirtti.

Colao: Türkiye’deki yatırımdan gururluyuz

TOPLANTIYA video konferansla katılan Vodafone Grubu CEO’su Vittorio Colao, son üç yıl içinde Türkiye’de kaydedilen başarıdan çok etkilendiklerini söyledi. Colao, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de pazar payımızı artırmayı başardık. 5 yılda Türkiye’ye yaptığımız yatırım miktarının yüksekliğiyle de gurur duyuyoruz. Önümüzdeki beş yılı yeni bir başarı hikayesine dönüştürmek için yatırımlarımıza devam edeceğiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle