GeriEkonomi 1 milyon memur sözleşmeli oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 milyon memur sözleşmeli oluyor

Kamu Personel Rejimi’ni değiştirecek taslak, kamu kuruluşlarının görüşüne sunuluyor. Taslakta 2 milyon devlet memurunun 1 milyonunun sözleşmeliye dönüşü öngörülüyor. Kamu Personel Rejimini köklü değişikliğe tabi tutan, memurların özlük haklarını yeniden düzenleyen Personel Reformu ile devletteki memur sayısı 2 milyondan 1 milyona düşecek. Başbakanlık’ta ilgili kuruluş temsilcileriyle yapılan çalışmalarda yeniden düzenlenen Devlet Personel Reform Taslağı, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşüne sunuluyor.

Memur sendikalarından da değerlendirme istenen yeni düzenleme bu haliyle yasalaşırsa, devlet memurlarının yarısı sözleşmeli statüsüne geçirilecek.

ESKİYE İŞ GÜVENCESİ:

Taslağa göre, halen memur olarak görev yaparken, yeni düzenleme sonrası sözleşmeli statüsüne geçirilecekler, yeni pozisyonlarında da iş güvencesi açısından memurların bütün haklarına sahip bulunacak. Düzenlemenin yasalaşmasından sonra işe başlayanlar ise sözleşmeliler için verilen normal haklara sahip olacak. Taslakta, kamu kuruluşlarındaki istihdam şekli, memur, sözleşmeli personel, geçici personel, diğer kamu görevlileri ve işçiler olarak sıralanıyor. Memurlar, ‘Kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevleri, kamu erkini kullanarak yerine getiren veya kamu kuruluşlarında strateji ve genel politika tespiti, araştırma, planlama, yönetim ve denetim işlerinde görevli ve yetkili olanlar’ olarak tanımlanıyor.

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR

Memurlar ve sözleşmeli personel yazılı yemin metnini imzalayarak göreve başlayacak. bunlar, özel kanununda belirtilen istisnalar ve hükümler çerçevesinde sendikalar ve üst kuruluşlar kurabilecek, bunlara üye olabilecek.

İlk defa memur veya sözleşmeli personel olarak göreve alınacakların, ülke genelinde merkezi olarak yapılacak yazılı sınava girerek başarılı olmaları şartı aranacak. İlk defa memur olacaklar, 1 yıl aday memur olarak çalışacak.

Memurların ve sözleşmeli personelin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak. Memurların ve tam zamanlı çalışan sözleşmelilerin yıllık izin süresi, adaylık ve askerlik dahil her türlü statüde çalışılan süreler dikkate alınarak, ilk 5 yıllık hizmet karşılığı 15 iş günü, 6 yıldan 15 yıla kadar 20 iş günü, 15 yıldan fazla olanlar için de 25 iş günü olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle