1.70 YTL, kırmızı çizgi oldu, Merkez dövizde satışa geçti

Hürriyet Haber
25.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekim ayı başında 1.30 YTL seviyelerinde iken, önceki gün 1.74 YTL’yi test eden dolar, dün güne 1.70 YTL seviyesinden başladı. Merkez Bankası’nın 50 milyon dolarlık satışla piyasaya girdiği gün dolar, daha çok yurtdışı piyasaların etkisiyle 1.69 YTL seviyesine geriledi. Serbest piyasada dolar günü... YTL’den kapattı.

2 yıl aradan sonra satış yaptı

En son Haziran 2006’da satım ihalesi ile piyasaya müdahale eden Merkez Bankası, dün sabah 50 milyon dolarlık döviz satım ihaleleri yoluyla döviz likitidesi sağlamaya karar verdiğini açıkladı. Önümüzdeki günlerde gerek duyulursa ihaleleri durdurabileceğini ya da tutarını artırabileceğini belirten Merkez Bankası, açıklamasında gelişmelerin global likidite akışını olumsuz etkileyerek, özellikle dolar likiditesine olağanüstü bir talep doğurduğuna dikkat çekti.

Gerekçesi ’sağlıksız fiyat’

Dünya merkez bankalarının koordineli hareket edişini de hatırlatan Merkez Bankası, şunları belirtti: "Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın aldığı karar ve uygulamalar da piyasaların işleyişini düzenli hale getirmek amacı taşıyor. Son günlerde döviz piyasasında derinliğin kaybolmasına bağlı olarak sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiğinden, uygulanmakta olan dalgalı döviz kuru rejimi ile çelişmeyecek şekilde döviz kurlarının piyasada belirlenmesi ilkesi çerçevesinde Merkez Bankası piyasaya döviz satım ihaleleri yoluyla döviz likiditesi sağlamaya karar vermiştir."

Bu açıklamayla birlikte 1.68 YTL’ye gerilerken, kısa bir süre sonra yeniden 1.70 YTL seviyesine çıktı. Saat 13.40 ile 14.00 arasında bankalardan tekliflerin toplandığı ihalede ise, 128 milyon dolarlık talep geldi. Merkezin 50 milyon dolarlık satış yaptığı ihalede en yüksek fiyat 1.7041 YTL oldu. Tekliflerin ortalaması ise 1.6984 YTL olarak gerçekleşti. Bu aşamadan sonra dolar 1.70 YTL’nin altına indi.

’Ben burdayım’ mesajı verdi

Merkez Bankası’nın bu ihalesinin ardından dolar 1.69 YTL seviyelerine gerilerken, doların dün daha çok yurtdışı piyasalara paralel hareket etti. İhale kadar, dolar ve Euro’nun yen karşısında gerilemesi, dünya merkez bankalarının piyasalara müdahale edeceği söylentisi, içerde ekim ayı başından bu yana yüzde 40’a yakın değerlenen doların hızını kesti. Bir süredir Merkez Bankası’nı bekleyen piyasa ise, satış ihalelerine başlanmasını olumlu karşıladı. Piyasa Merkez’in ’ben burdayım’ mesajı vermesini olumlu karşılarken, özellikle ’gerekirse tutarı artırırım’ demesi de piyasalara güven verdi.

’Fiyat daha düşmesin’ diye petrol üretimi kısılacak

PETROL İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), petrol üretimini günlük 1.5 milyon varil kesmeye karar verdi. OPEC’ten yapılan açıklamada, petrol fiyatlarındaki düşüşün önüne geçmek amacıyla 1 Kasım’dan itibaren bu uygulamaya başlayanacağı belirtilirken, fiyatların benzeri görülmemiş hızda dramatik biçimde gerilediği belirtildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı