GeriEkonomi 1.5 yıl içinde yerli bir bankayı alabiliriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1.5 yıl içinde yerli bir bankayı alabiliriz

1.5 yıl içinde yerli bir bankayı alabiliriz
refid:3403287 ilişkili resim dosyası

Akbank Murahhas Azası Suzan Sabancı Dinçer, Türk bankalarının yeniden yapılanma sürecinin henüz bitmediğini ve önümüzdeki 1.5 yıl içinde Akbank için yerli bir banka satın alma fırsatının olacağını düşündüğünü bildirdi. ABD’nin iş dünyası ve finans dergisi Institutional Investor, Akbank’ı kapağına taşıdığı ekim sayısında, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı ve kızı Murahhas Aza Suzan Sabancı Dinçer ile yaptığı söyleşiye yer verdi.

SADECE BANKACI OLMAK İSTEDİM:

Dergide bankacılığı nasıl seçtiğine yer verilen Dinçer, ‘Sürekli bankacılığın konuşulduğu bir evde büyüdüm ve babam gerçekten işine aşıktı. Bu heves ve heyecan beni etkiledi. Sadece bankacı olmak istedim, onun dışında hiçbir şey istemedim’ dedi. Suzan Sabancı Dinçer, kendisini babası gibi doğuştan bankacı olarak nitelendirerek, ‘Ben de babam gibi ihtiyatlıyımdır, ama ben daha genç bir versiyonum. Tıpkı yeni bir araba gibi ve bunun kanıtını yeniden yapılanma projemizde görebilirsiniz’ diye konuştu. Son 4 yılda 350 milyon dolar harcayarak bankayı yenilediklerini belirten Dinçer, yabancı bankalar ile yarışabilecek bilgi teknolojisine, know-how’a, markalaşmaya ve şube yaygınlığına sahip olduklarını vurguladı.

ELDE YÜKLÜ PARA VAR:

Dinçer, Akbank’ın Orta ve Doğu Avrupa’ya yönelen yabancı rakiplerinin aksine, Türkiye pazarına odaklandığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: ‘Neden başka bir yere gitmeliyiz? Türkiye’de hala keşfedilecek birçok potansiyel var. Bu ana kadar devralınan bankalardan bir çoğuna baktık. Bu bankaların yeniden yapılanması ya da onarımı Akbank’a bir fırsat olmaktan çok bir maliyet getirecekti. Bununla birlikte Türk bankalarının yeniden yapılanma sürecinin henüz bitmediğini ve önümüzdeki 1.5 yıl içinde Akbank için yerli bir banka satın alma fırsatının olacağını düşünüyorum. Bir taraftan organik olarak büyürken, elimizde bulunan yüklü miktardaki serbest sermayeyi bir satın almada kullanmak için tutuyoruz.’

Erol Sabancı’nın alameti farikası

AKBANK’ın Türk bankacılık sektöründe hakim bir konuma sahip olduğu ifade edilen Institutional Investor dergisi haberinde, bunun Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı’nın alameti farikası haline gelen ihtiyatlı kredi politikası ile Sabancı Holding şirketlerine sınırlı kredi kullandırmasından kaynaklandığı belirtildi. Her iki alandaki kararlılık sayesinde de Akbank’ın son 30 yıldır Türkiye’nin en karlı bankası olmayı başardığının da altı çizildi. Dergide, ‘Erol Sabancı’nın bu politikaları bankanın 2001 krizindeki fırtınayı badiresiz atlatmasına neden oldu. Türkiye ekonomisinin benzeri görülmemiş bir şekilde büyüdüğü ve yabancı bankaların pazara girdiği günümüzde Akbank, sektördeki lider konumunu sürdürüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle