1.5 milyon İngiliz aile Beko ürünü kullanıyor

Hürriyet Haber
07.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Grubu'nun beyaz eşya ve elektronikteki ihracat markası Beko, bugün 64 ülkede satılıyor. Kariyer Dünyası dergisinde yer alan habere göre, gittiği her ülkede farklı bir satış stratejisi uygulayan Beko, özellikle İngiltere pazarında giderek güçleniyor. Bugün İngiltere'de yaklaşık 1.5 milyon evde 3 milyon Beko ürünü kullanılıyor. 200'ün üzerinde ürün çeşidi bulunan Beko'nun hedefi ise İngiltere'de 2000 yılında 3.5 milyon eve Beko ürünü sokmak. Beko markasının dünyaya pazarlanması, her ülkede farklı bir stratejiye dayanıyor. Beko'nun halen İngiltere, Almanya, Rusya, Fransa ve İspanya'da Beko'nun pazarlama şirketleri var.

Beko, buzdolabında üretiminin yüzde 55'ini ihrac ediyor. Bu yıl 1 milyon 300 bin olan üretimin 700 bininin ihrac edilmesi planlanıyor. Çamaşır makinasında ise 1 milyon 150 bin olan üretimin 150-160 bininin ihrac edilmesi hedefleniyor.

Beko, girilecek pazar çalışmalarında öncelikle ülkedeki pazar durumunu analiz ediyor. Ve mutlaka tüketicinin beklentilerini araştırıyor. O ülkedeki tüketici nasıl bir ürün istiyor, nasıl satın alıyor, kültürü nedir, belirleniyor. Ülkelerin kültürlerine göre ihtiyaçlarının da değiştiğini gözardı etmeyen Beko, pazara sunulacak ürün gamını buna göre belirliyor.

Örneğin Arap ülkelerinde evler büyük olduğu için büyük buzdolabı ve fırınlara talep olurken, Rusya ve BTD ülkelerinde evlerin küçük olması insanları küçük ürünlere yöneltiyor. Beko, gelen bu talepleri gözönüne alarak daha küçük ya da daha büyük ürün üretebiliyor.

ÜLKEYE GÖRE SLOGAN

Beko, girdiği pazara uygun sloganlarla ürünlerini tanıtıyor. İngiltere'de hedef kitle orta sınıf. Beko bu ülkede ürünlerinin fiyatının ucuz, enerji ve su sarfiyatının ekonomik olduğunu vurgulamak için ‘‘Bekonomist’’ sloganını kullanıyor. Çünkü İngilizler ürünlerini satın alırken ekonomik ve çevre dostu olmasına özen gösteriyor. Fransa'da ise daha farklı bir kampanya uygulanıyor. ‘‘Beko’’ Fransızca'da ‘‘öpücük’’ anlamına geliyor. Buradan yola çıkan Beko, ‘‘La vie Commence bien avec un 'Beko’’', yani ‘‘Hayat bir öpücükle başlar’’ anlamına gelen Fransızca deyişi, kelime oyunuylo ‘‘Hayat bir Beko ile başlar’’ sloganına dönüştürmüş. Bu slogan, Fransa 98 Dünya Kupası sırasında Euro Taxi Media şirketinin 2 bin taksisinde yüzbinlerce kişiye ulaşmış. Beko, Almanya'da en çok televizyon ve fırın satıyor. Ancak çok sayıda üreticinin bulunduğu Almanya'da fazla reklam yapmayan Beko, bu ülkede pazara uygun ürünleri cazip fiyatlarla verme stratejisi uyguluyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı