GeriEkonomi 1.5 milyar dolarlık yatırıma Türk imzası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1.5 milyar dolarlık yatırıma Türk imzası

1.5 milyar dolarlık yatırıma Türk imzası
refid:27082800 ilişkili resim dosyası

RÖNESANS Holding, Türkmenistan’da doğalgazdan benzin üretecek tesis kuruyor. Rönesans Endüstri Tesisleri’nin Kawasaki Heavy Industries ile konsorsiyum olarak müteahhitlik işlerini üstleneceği, doğalgazdan benzin üretecek projenin toplam büyüklüğü yaklaşık 1.5 milyar doları buluyor.

Dünyada bu büyüklükte ilk olma özelliğini taşıyan Gas to Gasoline (GTG) projesinin temel atma töreni, 24 Ağustos’ta Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov ve Türkmen bakanların katılımıyla yapıldı. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, “Petrol ve gaz sektörünün geliştirilmesinde Türkmen devletinin açık kapılar politikası büyük öneme sahiptir. Biz sanayi tesislerinin inşaatında büyük iş tecrübesine sahip olarak bu projenin başarıyla yapılacağına ve gazdan benzin üreten fabrikanın yüksek teknolojili üretim örneklerinden birisi olacağına eminiz” dedi.

2018 HAZİRAN’DA TESLİM

Pronin 2018 Haziran ayında bitirilmesi öngörülüyor. Tesisi, Danimarka orjinli Haldor Topsoe Firması dizayn edecek. GTG Tesisi günlük bin 800 ton, yıllık 600 bin ton benzin üretim kapasitesine sahip olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle