1.5 milyar dolarlık şirketi iflastan 40 milyon dolara aldı, ilk Türk malı jeti üretecek

Aslan BATUR
22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aralarında Bill Gates’in de bulunduğu ABD’nin önde gelen iş adamlarının kişisel jet üretme fikriyle 1.5 milyar dolar yatırım yaparak kurduğu Eclipse Aviation’ı 2009 yılında 2 ortağıyla 40 milyon dolara satın alan Ekim Alptekin, “2013 yılından itibaren tarihimizde ilk kez bir Türk sermayeli uçak üretilmiş olacak” dedi.

İsmi Eclipse Aerospace (EA) olarak değiştirilen şirketin kurucu ortağı olan Alptekin,  ABD’li ortakları Kenneth Ross ve Sikorsky ile dünyada borcu olmayan ve gerçek anlamda kârlı olan sayılı uçak üreticilerinden biri olduklarını belirtti.
Türkiye’de üretmem gurur verir
Uçağın nerde üretildiğinden çok hangi sermayeyle üretildiğinin daha önemli olduğunu kaydeden Alptekin şöyle konuştu: “Uçağın önemli parçaları Amerikan Sikorsky’nin yüzde 50 oranında ortağı olduğu Eskişehir’deki Alp Havacılık tarafından üretilecek. 2023 yılında Türkiye’de uçak üretmek gibi bir vizyonumuz var. Yerli üretim kavramı ihracat açısından çok önemli ancak ABD’de Türk sermayeli bir uçağın üretiliyor olmasının yanında bir Türk grubunun zaten ABD’de sanayi yatırımı yapması da önemli bir gelişme. Annemin babamın benimle gurur duyması için ABD’de Türk bayrağı dikmem değil, bu uçağı burada üretiyor olmam gerekiyor.”
Sikorsky de ortaklar arasında
2009 eylülde satın aldıkları şirketin ikinci aydan itibaren nakit akışının pozitife geçtiğini kaydeden Apltekin,  bilançolarının 1.5 milyar doları olan bir şirket olduğu için kuvvetlendiğini, borçlarının ise iflas sayesinde silindiğini belirtti. Alptekin,  öncelikle mevcut Eclipse 500 modelini üretme kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi: “ Bizim ilk hedefimiz daha önce sipariş edilen 260 adetlik uçağın üretimini tamamlamak.  Yıl sonuna kadar Türkiye’ye 5 tane Eclipse 500 vereceğiz.  2012 yılında 15 uçak daha vereceğiz. Şu anda Türkiye’de toplamda 70 tane iş jeti bulunuyor bunun tanesi bizim verdiğimiz uçaklardan oluşacak. 2013 yılında ise yeni Eclipse 550 modelini üreteceğiz. Bu yeni modelin fiyatı 2 milyon 695 bin dolar olacak.  Türkiye’de bu modelin çıkmasını bekleyen müşterilerimiz var. Yeni modelin kanat, burun ve kuyruk parçalarını Polonya’da üreteceğiz. Ortağımız Sikorsky’nin de katkısıyla ayda önce 2-3 uçak üreteceğiz, sonra artıracağız.”
Alptekin şöyle koınuştu:
1265 siparişli fabrika iflas etti
Alptekin, şirketin yönetimin yanlış kararları nedeniyle, 1265 tane siparişi olmasına rağmen iflas ettiğini belirterek, “Eski ortaklar ihale yasaklısı oldu. Böyle bir durumda biz mahkemeye alacaklı olarak dahilken muhtemel fabrikanın alıcısı olarak kendimizi pozisyonlama fırsatı yakaladık”  dedi.

Schumacher bakım için uçağını gönderiyor

DÜNYACA ünlü Formula 1 yarışçıcı Michael Schumacher’in kardeşi Ralph Schumacher’in de bu uçaklardan birine sahip olduğunu belirten Ekim Alptekin şunları söyledi: “Biz Avrupa bölgesindeki bakımlarını İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurduğumuz servis alanında gerçekleştireceğiz. Schumacher bu işin Türkiye’de nasıl yapıldığından emin olmak için İstanbul’u ziyaret etti. Buna biraz alındım ancak daha sonra onlara da hak verdim. Çünkü buna alışkın değiller. Hizmetimizi çok beğendikten sonra uçağını bakım için buraya gönderme kararı aldı.”

Topkapı Sarayı’nda para sayan adam sanıyorlardı

İHALE günü rakipleri olan bir kaç ABD’li ile tanıştıklarını anlatan Ekim Alptekin, “Onlar beni Topkapı sarayında parasını sayan adam olarak gördüklerini söylediler. Bu nedenle benden kortuklarını dile getirdiler. Ben de kendi halimi bildiğim için onlardan korkuyordum. Ancak daha sonra işe ortak girme kararı aldık. Başka teklif veren de olmayınca mahkeme bizim minimum teklifimizi kabul ettive ve 1.5 milyar dolarlık işi 40 milyon dolara satın aldık” diye konuştu. Türkiye’de Sinan Gürsoy ve Cihan Kamer tarafından da kullanılan uçak saatte 350 dolarlık yakıt tüketiyor. ABD’nin Ulusan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından tasarlanan uçak, 6 kişilik taşıma kapasitesine sahip.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı