GeriEkonomi 1.5 milyar dolarlık ruj pazarı da AB’ye uydu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1.5 milyar dolarlık ruj pazarı da AB’ye uydu

Kişi başına 14 Euro harcanan kozmetik ürünlerine AB standardı geldi. Kozmetik ürünlerinin topluma güvenli, etkili ve kaliteli sunumunu amaçlayan Kozmetik Yasası, TBMM’de kabul edildi. 1.5 milyar dolarlık kozmetik piyasası kuralları AB mevzuatına göre yeniden düzenleniyor.

AKP önceki gece mesaisini kadınların güzelleşmek için çok önem verdiği ‘kozmetik ürünlerini’ AB mevzuatına uydurmak için ayırdı. Kişi başına 14 Euro harcanan kozmetik ürünlerine AB standardı getirmek AKP hükümetine kısmet oldu.

AB’YE UYGUN ÜRETİM:

Artık rujlar, göz kalemleri, gençleştirici ürünler, zayıflama jelleri AB mevzuatına uygun üretilecek. Ancak, milletvekilleri Türkiye’de Avrupa’daki gibi ‘denetim elemanı’ olmamasından şikayetçi oldular. Kozmetik ürünlerinin topluma güvenli, etkili ve kaliteli sunumunu amaçlayan Kozmetik Yasası önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre 1.5 milyar dolarlık kozmetik piyasasının kuralları AB mevzuatı çerçevesinde yeniden düzenleniyor. Gözetim ve denetimi artıran düzenleme 50 bin YTL’ye kadar ağır para cezaları öngörüyor. Tüketici ve sektör sıkıntılarını etkin şekilde çözümlemeyi hedefleyen yasa 1994 yılında çıkarılan Kozmetik Yasası’nı yürürlükten kaldırıyor. Yasa özetle şu hükümleri içeriyor:

İZİN YERİNE BİLDİRİM:

Kozmetiklerin üretim, ithal ve piyasaya arzı için halen uygulanmakta olan önceden izin alınması yöntemi kaldırılıyor. AB ülkelerinde olduğu gibi sadece bildirim yeterli olacak. Piyasaya arz edilen kozmetik ürünlerinin gözetim ve denetimi ise Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak. Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunulmaksızın kozmetik ürün üretmek, ambalajlamak, ithalat müessesesi açmak ve işletmek yasak olacak.

ZEHİR ARAŞTIRMA MERKEZİ:

Kozmetik ürün, ürün güvenlik bilgileri Sağlık Bakanlığı Zehir Araştırma Merkezine bildirilmeden piyasaya arz edilemeyecek.

SAĞLIĞA ZARARLI OLMAYACAK:

Kozmetik ürün, ürünün sunumu, etiketlenmesi, kullanımına dair açıklamalara veya üretici tarafından sağlanan bilgiler dikkate alınarak öngörülecek kullanım şartlarına göre uygulandığında insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olacak.

50 BİN YTL’YE KADAR CEZA:

Yasaya uymayanlara 10 bin YTL’den 50 bin YTL’ye kadar para cezası verilecek. Bir ürünün genel sağlık yönünden güvenli olmadığına dair kesin belirtilerin bulunması durumunda, Sağlık Bakanlığı, ürünün piyasaya arzını geçici olarak durdurabilecek. Kontrol sonucunda ürünün, sağlık yönünden güvenli olmadığı tespit edildiğinde ise masrafları üretici firmaca karşılanmak üzere Sağlık Bakanlığı tedbirler alabilecek. Bakanlık, ürünün piyasaya arzını yasaklayabilecek, ürünleri toplatabilecek, ürünler iptal edilebilecek.

AKP: Makyaj yaşı 8’e kadar düştü

AKP milletvekili Ahmet Yaşar ise son zamanlarda kozmetiklerin, özellikle de makyaj malzemelerin kullanım yaşı 8-10 yaşlarına kadar indiğini belirtti. Yaşar, Uzak doğu ve eski doğu bloku ülkelerinden gayri yasal yollardan Türkiye’ye sokulan kaçak makyaj malzemelerinin cilt rahatsızlıklarına sebep olduğunu ifade etti. Yaşar, alınacak ürünlerde etiket bilgilerinin tam ve okunaklı olması gerektiğini belirterek, para cezalarının dışında idare cezalar verilmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

CHP: Denetim elemanı yok, rakıya dönmesin

CHP Milletvekili Ali Arslan, yeterli denetim elemanı olmadığını belirterek, ‘Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde bir rakı faciası yaşadık. Türkiye’de gerçekten kötü niyetli, kısa yoldan para kazanmak için insan sağlığını ölüme kadar varacak tehlikelere sokabilecek kişiler var. Ülke olarak piyasa denetimi konusunda çok da yeterli değiliz. Bunu rakı olayında gördük’ dedi. Arslan, kozmetik ürünlerinin insan sağlığını direkt ilgilendirdiğini belirtti. Arslan, ‘Göz rahatsızlıklarından tutun da, cilt rahatsızlıklarına kadar çok sorun yaratabilir. İnsanları güzelleştirelim derken sağlığını bozduğumuz bir sektör. Çok dikkatli olmak gerekir’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle