GeriEkonomi 1.5 milyar dolarlık dev olduk yolculuk başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1.5 milyar dolarlık dev olduk yolculuk başlıyor

Sabancı Grubu, Dupontsa’dan sonra Dusa LLC’nin de Dupont hisselerini alarak, toplam cirosu 1.5 milyar doları aşan iki dev şirketin tek sahibi oldu. Güler Sabancı, ‘Daha önce ortaklık nedeniyle istediğimiz gibi koşamadık. Yolculuk yeni başlıyor. Uzakdoğu’ya koşacağız’ dedi.

SABANCI Grubu, 1987’den bu yana ortaklığını sürdürdüğü DuPont’dan geçen sene aldığı Dupont’un ardından Dusa LLC’nin de hisselerinin tamamını satın alarak toplam cirosu 1.5 milyar doları aşan dev 2 şirkete sahip oldu. 108 milyon dolarlık anlaşmayla hisselerinin yüzde 50’si satın alınan ve yüzde yüz Sabancı şirketi haline gelen Dupontsa, iplik, elyaf, resin ve preform üretiyor. Dupontsa’nın yıllık cirosu 1 milyar doları, yıllık üretim kapasitesi ise 1.3 milyon tonu aşıyor. Öte yandan, Dupont’a ait yüzde 50 hissesinin 110 milyon dolara satın alındığı açıklanan Dusa LLC ise 550 milyon dolarlık cirosuyla global pazarda polyester, endüstriyel naylon iplik ve kord bezi üreticisi liderliğini elinde tutuyor. Dusa’nın üretiminin yüzde 75-80’i lastik sektörüne, yüzde 20-25’i de kauçuk sektöründe kullanılıyor.

YOLCULUK YENİ BAŞLIYOR:

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, şöyle konuştu: ‘Dusa artık yüzde 100 Sabancı şirketi, bizim Dusa’yı yüzde yüz Sabancı şirketi olarak büyütmek, geliştirmek ve ortakları için daha da yüksek değerler yaratan bir şirket haline getirme görevimiz var, yani yolculuğumuz yeni başlıyor. Ama Dusa aynı zamanda global bir şirket. Dupont stratejik bir karar alarak naylon işinden çekilme kararı almıştı, dünyanın her yerinde bu tesislerini sattı, ancak 2000 yılında yüzde 50 ortaklıkla kurulan Dusa’yı bu ortaklıktan ötürü satamadı. O zaman bizim için de Dusa’nın kalan yüzde 50 hissesini satın alma opsiyonu, fikri doğmuştu.’

ÇİN’DE İKİ AYAKLI YATIRIM:

Güler Sabancı, Dusa’nın son birkaç senedir stratejik hedefinin Uzakdoğu ve özellikle Çin olduğunu belirterek, bu konuda şunları söyledi: ‘Biz bu strateji üzerinde birkaç senedir çalışıyoruz zaten. Ancak, bir işten çıkma kararı almış bir ortağınız olunca hızlı koşamıyorsunuz, biz de bu nedenle istediğimiz hızda koşamadık. Şimdi önümüzde harekete geçeceğimiz projeler var. Yatırımlar 2 ayaklı gidecek. Hem satın alınabilecek mevcut tesislere bakıyoruz, hem de sıfırdan yatırım yapabileceğimiz olanaklar arıyoruz. Çok çeşitli alternatifler var değerlendiriyoruz. Bu yıl sonu tamamlanmadan bu konuda yeni açıklamalar yapmayı umuyorum.’

HALKA AÇABİLİRİZ:

Sabancı, Dusa’nın halka açılıp açılmayacağına ilişkin bir soruya ise, ‘Dusa LLC şu an halka açık değil, inşallah önümüzdeki birkaç yıl içerisinde şirket 1 milyar dolar ciroya ulaşır, biz de o zaman halka açılmayı arzu ederiz’ şeklinde yanıtladı.

DuPont’la yeni ortaklıklar mümkün

GÜLER
Sabancı, DuPont ve Sabancı Holding arasında ilişkilerin ‘çok müspet’ olduğunu dile getirerek, yeni ortaklıkların gündeme gelebileceğini, bu yönde arayışların sürdüğünü ifade etti. Dupont Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve COO Richard Goodmanson tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, ‘Sabancı Holding’in Dusa ile birlikte endüstriyel naylon iplik ve kord bezi üretiminde başarılı sonuçlar alması için en iyi şekilde konumlandığına inanıyoruz. Dupont bu işten ayrılırken, Sabancı ile ortak olabileceğimiz başka iş fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor olacağız’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle