1.5 milyar doların kaderi 3 Ağustos'ta belirlenecek

Hürriyet Haber
24.07.2001 - 12:15 | Son Güncelleme:

IMF'nin Türkiye'ye vereceği 1.5 milyar dolarlık üçüncü dilim kredinin 3 Ağustos günü onaylanması bekleniyor.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye'ye sağlayacağı 1.5 milyar dolar tutarındaki üçüncü kredi diliminin, IMF İcra Direktörleri tarafından onayı işleminin, Ağustos'un ilk haftasında tamamlanmasına çalışıldığı öğrenildi.

IMF'nin karar makamı konumundaki İcra Direktörleri Kurulu, normal koşullarda 6 Ağustos'ta iki haftalık tatil dönemine girecek.

IMF'nin Türkiye masası şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyetin,Türkiye'deki incelemelerini tamamlamasının ardından, üçüncü dilim kredi için IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısının tarihinin belirlenmesi öngörülüyor.

Bu toplantının, normal koşullarda 3 Ağustos Cuma gününe kadar gerçekleşmesi bekleniyor. Hazırlıklar yetişmezse, İcra Direktörleri toplantısının, en geç 6 Ağustos Pazartesi günü başlayan hafta içinde yapılması ve kurulun tatilinin birkaç gün gecikmesi bekleniyor.

Öte yandan, gelecek hafta başında Türkiye'ye gelecek olan IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın, piyasaların güvenini artırmak amacıyla Türk hükümetine destek mesajı vereceği belirtildi.

FİSCHER'IN ZİYARETİ

Washington'daki uluslararası finans çevreleri, Fischer'ın, Türk hükümetinin ekonomik programının yolunda gittiğine ilişkin açıklamalar yapmasının beklendiğini kaydettiler.

Fischer'ın ziyareti sırasında, faiz oranlarının halen istenenin üzerinde olması çerçevesinde, orta ve uzun dönem için planlama çalışmaları yapılabileceği ifade ediliyor. Fischer, faiz oranlarının gelecek birkaç ayda düşürülememesi halinde, programın revize edilebileceğini söylemişti.

Stanley Fischer'ın Türkiye ziyareti, IMF Başkan Yardımcısı için veda niteliği de taşıyacak. Fischer'ın geçen aylarda yaptığı açıklama çerçevesinde, birkaç ay sonra IMF Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı