GeriEkonomi 1.2 milyar dolar yatıracak, Medine Havalimanı’nı 25 yıl işletecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1.2 milyar dolar yatıracak, Medine Havalimanı’nı 25 yıl işletecek

1.2 milyar dolar yatıracak, Medine Havalimanı’nı 25 yıl işletecek
refid:20887647 ilişkili resim dosyası

TAV Havalimanları, Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi Medine Havalimanı’nın işletme hakkının devri için ortakları Al Rajhi ve Saudi Oger ile birlikte Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA ile sözleşme imzaladı. TAV Havalimanları ayrıca konsorsiyum ortakları ile proje finansörleri National Commercial Bank (NCB), Arab National Bank (ANB) ve Saudi British Bank (SABB) ile de toplam 1.2 milyar dolar tutarındaki kredi sözleşmelerini tamamladı.

Yükseliş sürüyor

GACA Başkanı Prens Fahad Bin Abdullah Bin Mohammed Al Saud’un ev sahipliğinde gerçekleşen törende, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Havalimanları Körfez Arap Ülkeleri Direktörü ve ACI Temsilcisi Waleed Youssef, Al Rajhi Holding Başkan Yardımcısı Riyadh Al Birdisi, ve Saudi Oger Başkan Yardımcısı Hisham Al Shoaibi yer aldı. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “TAV Havalimanları olarak, İslam dünyasının en önemli ikinci şehri olan Medine Havalimanı’nın
yapım ve işletme hakkını alarak, havacılık sektöründeki hızlı yükselişimizi sürdürüyoruz” dedi.

2037 yılına kadar işletecek

İmzalanan sözleşmeler ile yatırım miktarı yaklaşık 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşmesi beklenen proje kapsamında Medine Havalimanı’nın, 25 yıl boyunca işletim hakkına sahip olan TAV Havalimanları ve konsorsiyum ortaklarına devri tamamlanmış oldu. Proje çerçevesinde konsorsiyum, yolcu terminalinin inşasını 2015 yılının ilk yarısına kadar gerçekleştirecek. Proje kapsamında inşaat işlerinin 2012 yılı içerisinde başlayarak üç yıl içinde tamamlanması ve konsorsiyum tarafından 2037 yılı ortasına dek işletilmesi planlanıyor. Medine Havalimanı’nda, 2011’de 3.8 milyon yolcuya hizmet veren mevcut havalimanının kapasitesi yapılacak yeni terminal binası, apron ve hızlı çıkış yolları ile ilk aşamada yılda 8 milyon yolcuya çıkartılacak, daha sonra ise imtiyaz süresi bitmeden önce kapasite yılda 16 milyon yolcuya ulaşacak.

Yolcu ağı gelişecek

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, havalimanı işletmeciliği konusunda Türkiye’deki liderliğini, küresel bir markayla perçinlediklerini belirterek, şunları söyledi: “Yap-devret-işlet modeli ile gerçekleştirilen ve Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Havalimanı, Körfez Bölgesinin ilk kamu-özel sektör işbirliği projesi ve Kabe ziyaretçileri ile hacılar için ana giriş kapısı olması yönünden de büyük önem taşıyor. TAV Havalimanları olarak, önemli bir yolcu potansiyeli taşıyan Medine Havalimanı’nı da portföyümüze 12’nci havalimanı olarak eklemekten son derece memnuniyet duyuyoruz. Bu vesile ile iki nokta arasındaki yolcu ağının da artarak gelişmesini bekliyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle