GeriEkonomi 0850’li hatlar itibarlı numaralar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

0850’li hatlar itibarlı numaralar

0850’li hatlar itibarlı numaralar
refid:24744444 ilişkili resim dosyası

Son günlerde bazı vatandaşların telefonla aranarak sigorta poliçesi gibi hizmet satışları yoluyla dolandırıldığı yönünde haberler çokça gündeme geldi. Olayın suçlusun aramaların yapıldığı 0850'li hatlarmış gibi gösterilmesine tepki gösteren Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, " Arama yapanlar için numaraların birbirlerinden farkı yok.Dolayısıyla belli bir numara gurubunun suçlu gibi gösterilmesi doğru değil" diye konuştu.

Son günlerde bazı vatandaşların telefonla aranarak sigorta poliçesi gibi hizmet satışları yoluyla dolandırıldığı yönündehaberler çokça gündeme geldi. Olayın suçlusun aramaların yapıldığı 0850'li hatlarmış gibi gösterilmesine tepki gösteren Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata ARIAK, " Arama yapanlar için numaraların birbirlerinden farkı yok.Dolayısıyla belli bir numara gurubunun suçlu gibi gösterilmesi doğru değil" diye konuştu.


Son dönemde gündeme gelen telefon dolandırıcılıklarındaki aramaların 0850'li hatlar üzerinden yapılıyor olması üzerine açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

“Bazı haberlerde, yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşın uyarılması gerekirken, maalesef arayanın telefon numarası suçlu gibi gösteriliyor. Telefonla aramalarda herhangi bir numara kullanılabilir. Arayan numaralar 444’lü, 0850’li, sabit veya cep telefonu numarası olabilir. Arama yapanlar için bunların birbirlerinden farkı yok; dolayısıyla belli bir numara gurubunun suçlu gibi gösterilmesi doğru değil. Haberleşme konularında yetkili ve sorumlu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’dur. Türkiye’deki tüm telefon numaralarını BTK verir ve kullanılmalarını da denetler. Bu nedenle BTK’nın bu konuyla ilgili bir açıklama yapması faydalı olur ” dedi.


850’li hatlar da en az diğer hatlar kadar güvenli ve itibarlıdır

Arıak, küçük büyük tüm işletmeciler tarafından kullanılan tüm numaraların hepsinin devlete ait olduğunu, BTK tarafından işletmecilere tahsis edilen 850’li ve 444’lü numaraların hepsinin de itibarlı numaralar olduğunu vurguladı.

444’lü Hatlardaki Tekel Sona Ermeli

444’lü numaraların sadece Türk Telekom tarafından verilmesi yerine, TELKODER üyesi işletmecilerin de 444’lü numaraları müşterilerine verebilmeleri gerektiğini vurgulayan Arıak, “Bu konu tam serbestleşmenin ve tam rekabetin sağlanması için bir zorunluluk haline gelmiştir. Vatandaşlarımız 0850‘li numaralar gibi 444’lü numaraları da istedikleri işletmeciden alabilmeliler. Sadece Türk Telekom tarafından verilen 444’lü numaralar ile ilgili “itibarın numarası” şeklinde reklamların yapılmasını da doğru bulmuyorum, 850’li numaralar da 444’lü numaralar kadar itibarlıdır” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle