GeriEkonomi 06.00’da kalkıp dolar satışınızı izliyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

06.00’da kalkıp dolar satışınızı izliyorum

IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fisher, dün güne akademisyen ve köşe yazarlarıyla kahvaltı yaparak başladı.

Kendisi de eski bir akademisyen olan Fischer, katılımcılara başlangıçta şöyle dedi: ‘‘Sizin düşündüklerinizi biz de düşünüyoruz. Sizin aklınıza gelip de bizim aklımıza gelmeyen bir şey yok. Yazılarınızı Washington'dan izliyorum. Düşüncelerinizi, kaygılarınızı biliyorum. Türk ekonomi basını çok sofistike. Derin bilgiye sahip.’’

Sabahki kahvaltıya Devlet Bakanı Kemal Derviş de katıldı, ancak toplantıdan iki kere ve uzun süreli ayrıldı. Toplantının başlangıcında ‘‘Ben lafa karışmayacağım sizi Fischer'le başbaşa bırakıyorum’’ diyen Derviş, toplantının son bölümüne katıldı ve ‘‘önemli’’ olduğunu vurgulayarak, reel sektör firmalarına Dünya Bankası'nın desteğiyle uygulanacak programdan söz etti.

Fischer, ikinci toplantısını bankacılarla yaptı. Sabah yapılan toplantıdaki bürokratların tam kadro bulunduğu bu toplantıya BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) Başkanı Engin Akçakoca da katıldı. Ancak Bakan Derviş bu bölüme katılmadı.

Bankacılarla yaptığı toplantıda, Fischer ‘‘Her sabah saat 06.00'da kalkıyorum ve Türkiye'de Merkez Bankası ne kadar dolar sattı diye bakıyorum’’ dedi. Fischer, sonbahardaki emekliliğinden sonra da bu alışkanlığını sürdüreceğini söyledi.

Ardarda yapılan toplantılar sırasında yoğun bir trafik de yaşandı. Başta Fischer olmak üzere toplantılara katılanlar bir salondan diğerine koşturdu. Bu arada bankacılarla yapılan toplantıdan geç çıkan Fischer, TÜSİAD'ın verdiği yemeğe vaktinde girmeyince Kemal Derviş'in danışmanı Oya Ünlü, Fischer'i aramaya çıktı. Ünlü, gazetecilere Fischer'in koridordan geçip geçmediğini sordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle