"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Ekonomi soğutulamayınca

Erdal SAĞLAM

Pekin


Devlet Bakanı Işın Çelebi ve beraberindeki heyetle birlikte Pekin'deyiz. Yolda Çelebi ile yaptığımız sohbetlerde Başbakan Mesut Yılmaz'ın pazar günü ortaklarıyla birlikte yaptığı basın toplantısını da değerlendiriyoruz.

Yılmaz'ın, enflasyon konusunda özel sektörü suçlamasının yersiz olduğunu düşündüğümü söylüyorum. Çelebi, bu yoruma sesiz kalıyor.

Yola çıkmadan önce basın toplantısı hakkında bazı bürokratlarla tartıştığımda hemen hepsinin artık ekonominin soğutulması gerektiğini düşündüğünü görüyorum.

Ocak ayındaki gerileminin sürdürülemediğini, ekonomideki büyümenin devam ettiğini söylüyorlar. Ben de aynı kanıya katıldığımı Çelebi'ye iletiyorum. Hak veriyor. Gerçekten ekonominin soğutulması için bundan sonra yapılacak üçer aylık programlarda bu konuya ağırlık vermek gerektiğini söylüyor.

Ekonomi soğutulamadığı, talebin daraltılamadığı bir ortamda enflasyonda istenilen düzeylere inilemeyeceği görülüyor.

Böylesine bir ortamda özel sektörün enflasyon konusunda suçlanmasının haksız olduğunu düşünüyorum.

Ekonomi yönetiminin önümüzdeki dönemde üzerinde en fazla durması gereken konuların başında yüksek talep artışının önlenmesi geleceğe benziyor. Aksi takdirde hükümetin ikinci üç ayda toplam yüzde 8'lik bir enflasyonda kalması da zor gözüküyor.

GÖSTERGELER OLUMLU AMA

Çelebi, bundan sonra çok sıkı durmak gerektiğini, hükümette bu kararlılığın olduğunu söylüyor. Örneğin önümüzdeki dönemde ekonomiye damgasını vuracak olan tarımsal destekleme alım fiyatları ile memur zamları konusunda da bir mutabakata doğru gidildiğini kaydediyor.

Çelebi, Başbakan ile konuştuğunu, tarımsal destekleme alımlarında yapılacak zammın yüzde 50 ile 60 arasında bir noktada olacağını söylüyor. Aynı şekilde memura ikinci yarıyıl zammının da yüzde 30'larda tutulacağını kaydediyor.

Bakan, bir yandan talebin daraltılmasına gidilirken öte yandan üretimdeki artışı ihracata yönlendirmek istediğini kaydediyor. Bu amaçla ABD ile yakında yapılacak olan kotaların başka kategorilere eklenmesi doğrultusundaki anlaşmaya büyük önem verdiklerini kaydediyor. Yine Çin'e yaptıkları ziyaret gibi yeni pazarlar bulmak gerektiğini söylüyor.

Ekonomide olumlu bir hava esiyor. Ancak, sağlanan başarıların henüz bir başlangıç olduğu unutulmamalı. Bu olumlu hava, abartılı biçimde estirildiği takdirde bir sürü yapılması gerekenler gözden kaçabilir.

Gazetecilerin, bürokratların hatta bakanların bile aşırı iyimserlik pompalarken dikkatli olmaları gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor.

X