Ekonomi Koordinasyon Kurulu Şanlıurfa'da

Hürriyet Haber
18.08.2009 - 11:34 | Son Güncelleme:

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında Şanlıurfa'da toplandı.

Toplantıda konuşan Ali Babacan'ın konuşmasından satır başları :

-Çatışmaların yaşandığı, kanın aktığı bir ülkede istihdam üretmek mümkün olamaz. İnsanların arasına nifak sokuluyorsa, o ülke ihracatta yapamaz, üretimde yapamaz. Ne turist ne de uluslararası yatırım çekebilir.

- Annelerin ağladığı bir ülkede topyekun bir kalkınma da mümkün olamaz.

- Türkiye son 25 yılın çatışmalarla heba etmeseydi, Türkiye enerjisini terör belası nedeniyle harcamasaydı, meselelerini çok daha erken çözebilseydi acaba Türkiye bugün nerelerde olurdu? Acaba bugün Şanlıurfa hangi konumda olurdu? Refah seviyesi nerelerde olurdu?

- Bugün güneydoğu Anadolu bölgemizin sanayisi hangi konuma yükselmiş olurdu? Bizim bugün artık hiçbir alanda kaybetmeye tahammülümüz yok. Hiç kimsenin bu ülkeye kaybettirmeye hakkı yok, haddi yok.

- Bugün artık önümüze eşsiz bir fırsat çıktı, biz hükümet olarak yaşanan tüm acıları dindirmek ve enerjimizi geleceğin inşasına sarf etmek istiyoruz.

- GAP bölgesi suyla beraber huzura da kavuşacaktır. Bölge tarım ve tahıl merkezi olacaktır. Bölge her yerden ziyaretçi çekecek ve dünyayla yarışır hale gelecek.

- GAP projesi kapsamındaki şu alana bakacak olursanız bu bölge çok sayıda Avrupa ülkesinin topraklarından daha geniş alan. Genç nüfus su doğal zenginlikler hepsi burada. Yeter ki huzur ve güvenlik olsun.

- GAP projesi ilerliyor, hükümetimizin teşvikleri devam ediyor. Bölgenin çehresi hızla değişiyor ve devam edecek. Bizim bunu güvenli bir zemine yerleştirmemiz gerekiyor. Yıllardır süren terör belasını artık sona erdirerek, kardeşler arasında nifak tohumları sokmaya çalışanları elimizin tersiyle itmeliyiz.

- Bu meseleyi sonlandırmaya dönük bir mutabakat zemini mevcut.

- Türkiye bu sürecin sonunda mutlaka Türkiye kazanacaktır. Kazanan Türkiye olacaktır, Şanlıurfa olacaktır, 81 vilayet kazanacaktır.

- Yılardır süren terör sorununu beraber çözebiliriz

- Bölge kendi kendisine yeter hatta diğer yerlere de katkı verecek hale gelecek

- Bu bölgedeki insanlar çalışmak için başka yerlere gitmek zorunda kalmayacak

- Türkiye için aydınlık günlerin yakında olduğuna inanıyoruz

GAP'IN BÜYÜK KISMI 2012'DE TAMAMLANACAK


- GAP yatırımlarının büyük kısmını 2012 yılı sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz

- GAP yatırımları için 15 milyar TL ilave kaynak tahsis ettik

- GAP kapsamında 26 sulama projesini bu yıl ihale edeceğiz

- Bölgenin büyümesinde kalkınma ajansları önemli rol oynayacak

- Ekonomide başarının temeli güvendir. Bu yüzden biz önce güven ortamını sağlamaya çalışıyoruz.

- Aldığımız kararların sonuna kadar takipçisi olacağız, açık olacağız, kimseyi şaşırtmayacağız.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki toplantıya, Devlet Bakanları Zafer Çağlayan, Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bölge illerinin valileri, ekonomik kuruluşların başkanları ile bölge illerinin sanayicileri ve işadamları katıldı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı