Ekonomi hattı

Hürriyet Haber
04 Şubat 2005 - 01:56Son Güncelleme : 04 Şubat 2005 - 01:56

KOBİ’ler için İstanbul'a 'Yatırım ve Teknoloji Ofisi'

BİRLEŞMİŞ
Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve İstanbul Ticaret Odası arasında, İstanbul'a 'Yatırım ve Teknoloji Ofisi' kurulmasına yönelik sözleşme imzalandı. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, ITPO İstanbul'un özellikle yabancı ortak arayışı içinde olan KOBİ'ler için önemli bir hizmet olacağını dile getirdi. Yıldırım, ITPO İstanbul'un sınai yatırıma ve teknoloji kullanımı gerektiren projelerin uygulanmasına olanak sağlayağını kaydetti. Yıldırım, "Önerilecek projenin uygulanması için gereken fiziki imkanlar, donanım ve personel odamız tarafından sağlanacak, UNIDO Bilgi Bankası'ndaki tüm veriler kullanıma açılacaktır" diye konuştu. Yıldırım, yurtdışından kendilerine ulaşacak yatırım ya da teknoloji transferi projeleri için gerekli kaynağı sağlayabilecek Türk firmaları da araştıracaklarını belirtti.

Akbank'tan İSO üyesine YTL kredisi

İSTANBUL
Sanayi Odası (İSO) ile Akbank arasında, İSO üyelerinin yatırımlarına kredi sağlanması amacıyla protokol imzalandı. Sanayicilere uzun vadeli ve uygun geri ödeme koşullu yatırım kaynağı sağlamayı öngören anlaşmaya göre, toplam 300 milyon YTL'den oluşan kredi paketi, başvuruda bulunan İSO üyesi sanayi kuruluşunun isteğine bağlı olarak hem YTL hem de döviz cinsinden kullanılabilecek. Kredilerin vadesi ilk yılı ödemesiz 5 yıl olacak. Faiz oranı YTL için TRLİBOR + yüzde 4, ABD Doları için de LİBOR + yüzde 4 olarak belirlenirken, krediler her 6 ayda bir ana para ve faiz olarak geri ödenecek. Kredi alt limiti 500 bin YTL olacak.

Özelleştirme’nin 'SEKA'yı kapatalım' tirazına red

ÖZELLEŞTİRME
İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin Seka İzmit İşletmesi'nin kapatılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararına itiraz kapsamında, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin kararının ardından harekete geçen ÖİB, bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi'ne gitti. Mahkeme, ÖİB'in bu başvurusunu reddetti. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararıyla SEKA İzmit İşletmesi'nin 27 Ocak 2005 tarihinde kapatılması kararlaştırılmış, ancak Ankara 9. İdare Mahkemesi ÖYK'nın kapatma kararının yürütmesini, ‘davalı İdareden savunma alınıp yeniden bir karar verinceye kadar’ durdurmuştu. Mahkeme, davalı idareye savunmasını yapmak üzere beş gün süre vermişti. ÖİB yetkilileri ise bir diğer yola başvurarak üst mahkemeye gitmişti.

SSK hastanelerinin devri 19 Şubat’ta

SSK
hastaneleri, 19 Şubat’tan itibaren Sağlık Bakanlığı’na geçiyor. Sağlık Bakanlığı söz konusu sağlık tesislerini kendi sistemine entegre etmek için çalışmalarını sürdürüyor. SSK’ya bağlı sağlık kuruluşlarını bünyesine almaya hazırlanan Sağlık Bakanlığı, 19 Şubat’ta SSK’ya bağlı hastane ve dispanserlerde döner sermaye işletmesi kuracak. Söz konusu işletmelerde çalışan sağlık personeli, devlet hastanelerinde olduğu gibi ürettiği hizmet kadar döner sermaye payı alacak. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın uygulamaya koyduğu büyük şikayetlere yol açan telefonla randevu sistemi de kalkıyor.

Gelir İdaresi Yasa Tasarısı Başbakanlık'ta

BAŞBAKANLIK
Müsteşarı Ömer Dinçer’in talebi üzerine devreye giren Vergi Konseyi tarafından yeniden düzenlenen Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı Başbakanlık'a sunuldu. IMF yeni üç yıllık stand-by anlşmasını onaylamak için söz konusu tasarı taslağının TBMM’den çıkarılmasını ön koşul olarak getirmişti. Daha önce de hazırlanıp hemen hemen tüm Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından imzalandığı halde, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmayan eski tasarı metni; ekonomi bürokrasisi ve Maliye Bakanlığı içinde birtakım çekişme ve fikir ayrılıklarına sebep olmuştu.

Organik tarım için zorunlu yayın

RADYO
ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayın kuruluşlarının ayda en az 30 dakika olmak üzere organik tarımla ilgili yayın yapmaları zorunluluğunun başladığını bildirdi. RTÜK'ten yapılan açıklamada, Organik Tarım Kanunu gereği ve RTÜK'ün eğitici yayınları belirleme yetkisi çerçevesinde başlayan yükümlülükle, yayın kuruluşlarının 09.00-21.00 saatleri arasında olmak üzere ayda en az 30 dakika organik tarımla ilgili yayın yapacağı belirtildi.

Efe ve Burgaz rakıya da zam

ÖZEL
Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) artırılmasından sonra Efe rakı ile Burgaz rakıya da zam yapıldı. Elda İçecek ve Enerji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen 70'lik Efe rakının 18.5 YTL olan fiyatı 22.5 YTL'ye, 9.5 YTL olan 35'lik Efe rakı da 11.5 YTL'ye, 5.75 YTL olan 20'lik Efe rakı da 7 YTL'ye çıktı. Burgaz Alkollü İçecekler Sanayi Ticaret A.Ş.'nin ürettiği Burgaz rakı da zamlandı. 18.5 YTL'ye satılan 70'lik Burgaz rakı 22.5 YTL, 9 YTL'ye satılan 35'lik Burgaz rakı 10.5 YTL oldu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı