Ege Haberleri

EGE

  Ekonomi Hattı

  Hürriyet Haber
  09 Mayıs 2010 - 21:45Son Güncelleme : 09 Mayıs 2010 - 21:45

  En kaliteli zeytin Edremit’ten çıktıZEYTİNDOSTU Derneği’nin düzenlediği 3. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda birinciliği Edremit’ten Semercioğlu Zeytincilik kazandı. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 15 zeytinyağının katıldığı yarışmada Soma’dan Terzioğlu Zeytinyağı ikinci olurken, Mut’tan İzorya Zeytinyağı üçüncü sırada yer aldı. Kimyasal ve duyusal analizlerden geçmeyi başaran beş zeytinyağı da başarı sertifikası almaya hak kazandı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli’nin birlik ve dernek adına çifte ödül verdiği Semercioğlu Zeytincilik’in sahibi Mehmet Semerci, böyle bir yarışma yapma cesareti gösterdiği için Zeytindostu Derneği’ne teşekkür etti.

  Asansörler kontrolde

  izmir’in Karabağlar İlçesi’ndeki tüm binaların asansörlerinin kontrol ve bakımdan geçirileceği bildirildi. Karabağlar Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası (MMO) izmir Şubesi ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) izmir Şubesi arasında asansörlerin yıllık kontrollerinin yapılmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, EMO izmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Gülşen, Makine Mühendisleri Odası izmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kazım Umdular protokole imza atarak, ilçedeki tüm asansörlerin güvenli hale getirilmesinin sağlanacağını bildirdi.

  çin’i fethettiler sırada Almanya varEGE Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği, çin’in Shangay kentinde gerçekleştirilen “24’üncü Plastik ve Kauçuk Fuarı”na 53 üyesiyle katılarak sektördeki gelişmeleri yerinde inceledi. Üç yılda bir düzenlenen sektörün en önemli fuarlarından biri konumundaki “ChinaPlas 2010”da çeşitli firmalarla görüşen sanayiciler, yeni yatırımlar için gerekli makine ve ekipman alım anlaşmaları imzaladı. Dört gün süren fuarın çok verimli geçtiğini belirten Derneğin Fuar Sorumlusu Anıl Türksoy, “Çin’den dosyalarımız dolu döndük. Hiç vakit kaybetmeden Ekim ayında Almanya’da düzenlenecek Messe Düsseldorf Fuarı’nın hazırlıklarına başlayacağız” dedi. EGEPLASDER Başkanı Erol Paksu da, sanayicilerin ChinaPlas’da yaptıkları görüşmelerin yanısıra, makine ve ekipman alım anlaşmalarının, Türk plastik sektörünün gelişimi açısından sevindirici olduğunu dile getirdi.

  Her kavanoz fidan oluyorElif DEMİRCİ, (DHA)izmir’in ‘sakin şehri’ Seferihisar’da geçen yıl yanan ormanlık alana fidan dikimi için, Ege Orman Vakfı tarafından üretilen zeytinleri kar amacı taşımadan mağazalarında satan Tansaş, çevreye duyarlılığını ortaya koydu. Migros Ticaret A.Ş’nin satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, bu yıl 430 gramlık 60 bin kavanoz zeytin satacaklarını belirtti. Tuncer, “Müşteri stantta zeytin kavanozu göremeyince tepki gösteriyor. Gaziantep’te, Kars’ta, Adana’da insanlar yerini bilmedikleri yere fidan dikilmesi için zeytin alıyorlar. Ege Orman Vakfı zeytin üretecek, biz fidan dikeceğiz ve Türkiye’de ıslah edilmedik orman bırakmayacağız” dedi.

  İnsan kaynakları krizden çıkarıyorİNSAN yönetimi profesyonelleri izmir’de Hugo Boss Tesisleri’nde biraraya geldi. Hugo Boss İnsan Sistemleri Müdürü Mustafa İskifoğlu’nun öncülüğünde gerçekleşen organizasyona Türkiye Personel Yönetimi Derneği izmir Şubesi Başkanı Barboros Kon ve üyelerin yanısıra, Ege Bölgesi’nden 78 insan kaynakları yöneticisi katıldı. Son zamanlarda yaşanan ekonomik ve sosyal gelişmelerin insan kaynakları mesleğine olan etkilerinin değerlendirildiği toplantıya, mesleği daha da ileri taşımanın yolları tartışıldı. İskifoğlu, “Şirketleri, krizden çıkaracak en önemli birim insan kaynaklarıdır. İnsan ögesini doğru ve etkili kullanan şirket, kriz ortamında bile zararını aza indirebilir” dedi.

  TARİŞ’ten, Çiğ YağTARİŞ bu yıl sınırlı sayıda ürettiği yeni ürünü Çiğ Yağ’ı tüketiciler ile buluşturuyor. Çiğ yağ, özenle toplanan ve bekletilmeden granit taş değirmenlerde hamur haline getirilen zeytinlerin, özel torbalara alındıktan sonra üst üste yığılması ve kendi kendine süzülmesi yolu ile elde ediliyor. Halk arasında zeytin sütü, burun, tekne, kavata yağı olarak da bilinen bu ürün hiçbir ısıl işlem görmüyor. Tadı ve kokusu ile eşsiz olan bu yağ, duyusal özelliklerinin daha iyi korunabilmesi için filtre edilmiyor. Sınırlı miktarda üretilen bu yağ ile Tariş bir ilke imza atarak zeytinyağını porselen şişede sunuyor. Ürünün şişesini süsleyen güç ve iktidarın simgesi, geleneksel Türk motifi Çintemani, ölümsüzlüğün ve sağlığın sembolü zeytin ağacının doğadaki iktidarını anlatıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı