GAZİANTEP HABERLERİ

Ekonomi Bakanlığı, Güneydoğu'da ihracatçılarla buluştu

DHA
29.07.2017 - 11:08Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP,(DHA) - EKONOMİ Bakanlığı’ndan 100'ün üzerinde bürokrat, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin ev sahipliğinde devlet teşvikleri ve desteklerinde bilinmeyenler ve yeni uygulamaları anlatmak üzere Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'daki yaklaşık 250 ihracatçı firmayı ziyaret edip, sahada ihracatçılarla buluştu. Ekonomi Bakanlığı'nın, hizmeti ihracatçının ayağına getirdiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, uygulama sonucu olumlu gelişmelerin yaşanacağına inandıklarını ifade etti.
Ekonomi Bakanlığı, özel sektörün sağlam adımlarla büyüyerek üretim ve ihracatını artırılmasını sağlamak amacıyla, Türkiye genelinde ihracatçı firmaları tek tek adreslerinde ziyaret ederek verdiği destekleri anlatıyor. Ekonomi Bakanlığı ilk saha çalışmasını Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Denizli, İzmir ve Ankara illerinde bulunan firmalarla buluşarak gerçekleştirmesinin ardından en kapsamlı çalışmasını Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleştiriyor. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin yaptığı kapsamlı organizasyon ile Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez başkanlığında 100'ün üzerinde bakanlık görevlisinden oluşan heyet, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis ve Kahramanmaraş'ta yerleşik 250 firmayı ziyaret etti. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'ni de ziyaret eden Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez başkanlığındaki heyet, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Halı İhracatçı Birlikleri Başkanı Salahattin Kaplan, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri Başkanı Mahsum Altunkaya’dan bölge ihracatı ve ihracatçının karşılaştığı sorunlar hakkında bilgiler aldı.
Ekonomi Bakanlığı'nın başlattığı uygulamayla sahaya inen bürokratların ihracatçı firmaları ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz “Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’nin talimatıyla bakanlık bürokratları ihracatçı firmaları ziyaret ederek onların her türlü sorununu ve ihracatta karşılaştıkları güçlükleri yerinde inceliyor. Bu kapsamda şu ana kadarki en kapsamlı ve en organize ziyaretler Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanlığımızdan Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez’in başkanlık yaptığı heyette genel müdürler, daire başkanları ve uzmanlardan oluşan 100'ün üzerinde bakanlık görevlisinden oluşan heyet iki gün boyunca Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adıyaman'da bulunan şirketleri bakanlığın farklı genel müdürlüklerinden oluşan 5-6 kişilik gruplar halinde şirketleri kendi adreslerinde ziyaret ederek Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen destekleri konunun uzmanları ilk ağızdan anlattılar. Firmaların ihracat, ithalat, yatırım teşvikleri, serbest bölgeler ve ürün güvenliği denetimi konularında karşılaştıkları sorunları dinleyen uzmanlar bu sorunlara çözüm üretebilmek için gerekli notları aldı. Bizler için çok verimli bir çalışma oldu. Birlik ve beraberlik içerisinde devlet vatandaş işbirliğinin sağlanması elbette bir çok konuda olduğu gibi üretim, istihdam ve ihracatımızın arttırılması için de önemli bir gelişme. Hedefleri olan bir ülkeyiz. Bu hedeflerimize ulaşmak için yolumuza çıkan sorunların çözümünü elbette ilgili bakanlıklarımızla el ele vererek yapacağız. Burada Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi başta olmak üzere sahaya inerek öz veriyle çalışan Ekonomi Bakanlığı bürokrat ve uzmanlarına gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri Başkanı Salahattin Kaplan ise, Ekonomi Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği uygulamayla ihracatçının önündeki birçok bürokratik sorunun çözüleceğine inandıklarını ifade ederek, konunun uzmanlarının sahaya inmesinin kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi. Sektörün gelişmesi için yeni bir sinerji oluştuğunu ve bir çok firmanın ihracatta yol haritası oluştururken Ekonomi Bakanlığı uzmanlarının verdiği bilgilerin ihracatçılar açısından önemli bir rehber niteliği taşıyacağını da sözlerine ekleyen Başkan Kaplan organizasyonun gerçekleştirilmesini sağlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve bakanlık bürokratlarına teşekkür etti.
Ekonomi Bakanlığı'nın hizmeti firmalara bürokrat ve uzmanlarıyla bizzat götürmesinin, sorunların sahada ve yerinde, ilk ağızdan tespit edilmesinin çözüm içinde büyük önem taşıdığını ifade eden Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mümülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya da, ülke olarak kalkınmanın yolunun birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenerek sorunların üzerine gitmekten geçtiğini belirtti. Uygulamanın tamamen bilgilendirme ve ihracatta karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik olarak bu ölçekte ilk kez gerçekleştirildiğine de dikkat çeken Altunkaya, sektörde faaliyet gösteren firmaların bu uygulamadan oldukça memnun olduğunu da sözlerine ekledi.
Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez’in başkanlığındaki 100'ün üzerindeki uzman ekipten oluşan heyet 28 ve 29 Temmuz tarihlerinde iki tam gün boyunca Güneydoğu Anadolu’da sahaya inerek adeta tam saha pres yaptı. Bölgede faaliyet gösteren grup şirketler dahil edildiğinde 250 civarında firmayı bire bir ziyaret ederek mal ve hizmetlerde ilk defa ihracat yapmayı planlayan, yurt dışında kalıcı olmaya çalışan ve marka gücünü artırmayı hedefleyen şirketlere yönelik devlet destekleri ve ihracat yapmak amacıyla girdi ithal eden üreticilere vergi muafiyeti sağlayan 'Dahilde İşleme Rejimi' konularındaki son düzenlemeleri firma temsilcilerine anlattı. Ekonomi Bakanlığı heyeti ayrıca bakanlık tarafından ithalatta uygulanan politikalar, ürün güvenliğine yönelik alınan tedbirler hakkında da bilgiler verdi.
Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez’in başkanlığındaki heyet, ziyaret ettikleri firmaların üretim tesislerinde de kısa incelemeler yaparak ürünlerin üretim aşamalarını yerinde inceledi. Gaziantep sanayisinin Türkiye’de önemli bir noktaya geldiğini tespit ettiklerini ifade eden uzmanlar sanayicileri kutlayarak Ekonomi Bakanlığı olarak her türlü sorunun çözümü için gereken çalışmalar yürüteceklerini de belirtti.
Ziyaretler sonrası değerlendirme yapan ihracatçı firmalar da, ziyaretlerin kendilerini mutlu ettiğini ve yeni yol haritası oluştururken edindikleri bilgilerin kendileri açısından önemli bir rehber niteliği taşıdığını söyledi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ekonomi Bakanlığı, Güneydoğu'da ihracatçılarla buluştu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:53
  • Yatsı
   19:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı