Ekonomi Bakanı'ndan faiz yorumu geldi

AA
06 Nisan 2016 - 12:07Son Güncelleme : 06 Nisan 2016 - 12:10

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz politikasına ilişkin, "Merkez Bankasının, iş adamının önünü açmak için faiz oranlarını radikal bir şekilde düşürerek, dünyada yaşanan olumsuzluğu fırsata çevirmesinin tam zamanıdır" dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Elitaş, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. 

 "MB FAİZLERİ RADİKAL BİR ŞEKİLDE DÜŞÜRMELİ" 

Merkez Bankasının faiz politikası konusunda önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerinin sorulması üzerine Elitaş, Merkez Bankasının hazirana kadar enflasyonda aşağı yönlü bir gidişin olacağı öngörüsünde bulunduğunu dile getirdi.

Mart ayında enflasyonun yüzde 7,46 olarak gerçekleştiğini anlatan Elitaş, mevsimlik etkinin ortadan kalkmasıyla sebze ve meyve fiyatlarının aşağı düşmesi ve ham madde fiyatlarının da gerilemesiyle enflasyonun lehine bir durumun ortaya çıkacağını kaydetti.

Merkez Bankasının artık 2001 sendromunu üzerinden atıp faiz politikasını reel bir sisteme oturtmasının ve dünyadaki daralmayı fırsata dönüştürücü eylem yapmasının zamanının geldiğini anlatan Elitaş, "Bizim dünya ticaret hacminden aldığımız pay yüzde 1'den az. Onun için Merkez Bankasının, iş adamının önünü açmak için faiz oranlarını radikal bir şekilde düşürerek, dünyada yaşanan olumsuzluğu fırsata çevirmesinin tam zamanıdır." ifadelerini kullandı.

PANAMA BELGELERİ
Elitaş, Panama belgelerine dair bir soru üzerine de 11,5 milyon sayfa belgeden söz edildiğini söyledi. Konunun önemli olduğunu belirten Elitaş, şu ifadeleri kullandı:

"Birileri birilerine mesaj veriyor olabilir. Tıpkı Wikileaks'de olduğu gibi birileri başkalarına mesaj verip 'Bak dikkatli ol, ayağını denk al.' diye bir ifade kullanmış olabilir. 'Zamanlama manidar' diye beylik bir cümle var ya manidar mı değil mi bilmiyorum ama Ortadoğu'nun çok karıştığı bir dönemde, bu isimleri geçen kişilerin itiraz etmemeleri enteresan bir durum. İtiraz etmemeleri bu belgelerin doğruluğunu ispatlıyor mu, tam da bilmiyorum. Zamanlama manidar."    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı