İSTANBUL HABERLERİ

Ekonomi Bakanı Zeybekci'den TÜSİAD ziyareti 

DHA
20.07.2017 - 17:30Son Güncelleme :
DHA

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci TÜSİAD'ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye iletilen konulara ilişkin "OHAL devam ediyor kazandıklarımızla kaybettiklerimizin analizini iyi yapmamız gerektiğine inanıyoruz. 
Gümrük Birliği revizyonu sürecinin bir an önce başlatılmalı. İlk çeyrekte yüzde 5 büyüme elde ederek, ekonominin canlandığını görüyoruz. Yatırımlarda da istenilen canlanmanın görülmesini arzu ediyoruz. Finansal risklerimiz ise artmaya devam ediyor. Uzun süren yatırım dönemleri mevcut teşviklerden fayda sağlanamamasına neden oluyor" dedi. 

 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci TÜSİAD'ı ziyaret ederek, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik başkanlığındaki; TÜSİAD Yönetim Kurulu, Yatırım Ortamı Yuvarlak Masası, Ekonomi Politikaları Yuvarlak Masası, Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası ile Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası'ndan oluşan heyet ile biraraya geldi. TÜSİAD Genel Merkezi'nde basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaret kapsamında yatırım ortamı, finansal kaynaklara erişim ve AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konuları ele alındı. 

"OHAL DEVAM EDİYOR KAZANDIKLARIMIZLA KAYBETTİKLERİMİZİN ANALİZİNİ İYİ YAPMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ" 
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ziyaretin ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'ye yoğun gündemine rağmen toplantımıza teşrif buyurması nedeniyle teşekkür ediyoruz. Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantımız kapsamında Sayın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye şu görüşlerimizi iletme fırsatı bulduk. Türkiye'de son yıllarda yaşadığımız olağanüstü olaylar, hain darbe girişimi ve terör olayları ülkemizde güvenlik kaygılarını maalesef arttırdı. Bugün tam bir yılı geride bırakan Olağanüstü Hal Uygulaması, bir dönem daha uzatılarak devam ediyor. Bu noktada, kazandıklarımızla kaybettiklerimizin analizini iyi yapmamız gerektiğine inanıyoruz. 

GÜMRÜK BİRLİĞİ REVİZYONU SÜRECİNİN BİR AN ÖNCE BAŞLATILMALI
Önümüzdeki dönemde dış ilişkilerimizde iyileşme, Türkiye'nin AB üyeliği perspektifinde kararlılıkla yol alması ve Gümrük Birliği revizyonu sürecinin bir an önce başlatılmasının yurt dışında Türkiye'ye karşı oluşan olumsuz algının tekrar olumluya döndürmekte önemli etkisi olacağına inanıyoruz.  

YATIRIMLARDA DA İSTENİLEN CANLANMANIN GÖRÜLMESİNİ ARZU EDİYORUZ
Diğer yandan, ilk çeyrekte yüzde 5 büyüme elde ederek, ekonominin canlandığını görüyoruz. Bu büyümenin yarıya yakın kısmının ihracattaki artıştan geliyor olması oldukça sevindirici. Ayrıca ikinci çeyrekte sanayi üretiminin güçlü kaldığını, ihracatta ve perakende satışlarında artışın devam ettiğini ve birinci çeyrekteki güçlü büyümeyle birlikte tarım dışı istihdamdaki olumlu gelişmeleri de gözlemliyoruz. Kamu harcamalarının ve vergi indirimlerinin de büyümeye önemli bir katkı sağladığını görüyoruz. Bu uygulamaların etkileri kısa vadede olumlu olsa da makro istikrar açısından bütçe ve mali disiplini korumamız gerekiyor... Dolayısıyla bu uygulamaların kısa vadede sorun olan alanlara odaklı, uzun vadede ise stratejik hedeflere yönelik uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Büyümenin yarattığı ılımlı tablo ile birlikte yatırımlarda da istenilen canlanmanın görülmesini arzu ediyoruz.  

FİNANSAL RİSKLERİMİZ İSE ARTMAYA DEVAM EDİYOR
Finansal risklerimiz ise artmaya devam ediyor. Bahar aylarında KGF nedeniyle kredi artış oranları yükseldi. Reel sektörün borç riski, yurt dışı finansmana bağımlılık ve kur riski de geçerliliğini koruyor. Bankacılık sistemi üzerindeki baskılar, hatta rekabeti engelleme yönünde verilen sinyaller bu kırılgan finansal ortamda piyasa güvenini sarsarak zarar verici boyutlara ulaşabiliyor. Yurt dışı gelişmelere baktığımızda borçlanma maliyetlerinin giderek arttığını ve daha da artacağını görüyoruz. Bu ortamda piyasanın ve yatırımcıların doğru yönlendirmelere ve güvene ihtiyacı var.

UZUN SÜREN YATIRIM DÖNEMLERİ MEVCUT TEŞVİKLERDEN FAYDA SAĞLANAMAMASINA NEDEN OLUYOR
Mevcut ekonomik durumda birinci önceliğimizin yatırımları canlandırmak ve verimlilikte artış sağlamak olduğuna inanıyoruz. Yatırımlarla ilgili pek çok teşvik paketi mevcut ancak bu teşviklerin ne ölçüde etkili olduğunu analiz etmek gerekiyor.  Çoğu teşvik maalesef sadece kağıt üzerinde kalabiliyor. Uygulamada yaşanan sorunlar teşviklerden faydalanma alanını sınırlıyor. Yatırımcı aslında yatırım döneminde teşvike ihtiyaç duyuyor. Uzun süren yatırım dönemleri mevcut teşviklerden fayda sağlanamamasına neden oluyor. 

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ TARİHSEL DERİNLİK, GÜNCEL ORTAKLIK VE GELECEĞE YÖNELİK KAZANIMLARI İÇERMEKTEDİR
Türkiye-AB ilişkileri tarihsel derinlik, güncel ortaklık ve geleceğe yönelik kazanımları içermektedir. AB aynı zamanda en büyük ve en önemli ihracat, yatırım, turizm ve teknoloji ortağımızdır. Avrupa Birliği'ne üyelik süreci, küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye hedefi için belirleyici öneme sahiptir. Bu süreç, sağladığı rekabet gücü, sosyal refah, teknolojik ilerleme, finans, yatırım, ihracat, turizm ve öngörülebilir bir hukuk devleti düzeni unsurlarıyla Türkiye'nin öncelikli milli menfaatidir. 

GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN TARIM VE HİZMETLER ALANLARINA GENİŞLEMESİ, TÜRKİYE EKONOMİSİNDE DEĞİŞİM YARATACAKTIR
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin önemli bir parçası olan Gümrük Birliği yürürlüğe girdiğinde hem Türkiye - AB ilişkileri, hem de Türkiye ekonomisi açısından bir dönüm noktası olmuştu. Üyeliğe alternatif değil, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin bir parçası olması yönünde ele alınması gereken Gümrük Birliği'nin tarım ve hizmetler alanlarına genişlemesi, kuşkusuz Türkiye ekonomisinde kapsamlı bir değişim yaratacaktır.  

GÜMRÜK BİRLİĞİ  BUSİNESSEUROPE TARAFINDAN DA DESTEKLENMEKTEDİR
Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve yeni alanları kapsayacak şekilde modernizasyonu, TÜSİAD'ın üyesi olduğu Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope tarafından da desteklenmektedir. Desteğinin devam etmesinden büyük memnuniyet duymaktayız.
Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve güçlenmesi için özverili çalışmalarda bulunan Sayın Bakanımız Nihat Zeybekçi ve Ekonomi Bakanlığı'mızın değerli yönetici ve uzmanlarına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz." 


İSTANBUL (DHA) 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ekonomi Bakanı Zeybekci'den TÜSİAD ziyareti  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı