VAN HABERLERİ

Ekonomi Bakanı Zeybekçi Van'da

AA / Cemal Aşan
27.12.2014 - 16:30Son Güncelleme : 27.12.2014 - 16:30

- Bakan Zeybekçi: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir Türk devletidir, bir Kürt devletidir, bir Arap, Sünni, Alevi, Şii devletidir. Bunun en güzel örneğini Selçuklu, Osmanlı koymuş ortaya" - "Hala vergilerden yüzde 85 alabilme hayaliyle yandıkları için birilerini maşa kiralıyorlar. Bu maşalar yetmedi 17, 25 Aralık'taki diğer maşalarla Türkiye'yi darmadağın etmeye çalıştılar"

YEREL HABERLER VAN

AA / Cemal Aşan

VAN (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir Türk devletidir, bir Kürt devletidir, bir Arap, Sünni, Alevi, Şii devletidir. Bunun en güzel örneğini Selçuklu, Osmanlı koymuş ortaya" dedi.

Merkez İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda yapılan AK Parti Tuşba İlçe Başkanlığı 1. Olağan Genel Kurulu'na katılan Zeybekçi, yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'de belirtildiği gibi herkesin din kardeşi olduğunu söyledi.

Kentteki sivil toplum kuruluşu ve iş adamlarıyla bir araya geldiğini ve bazı değerlendirmelerde bulunduklarını anlatan Zeybekçi, Van'ın şu anda içinde bulunduğu duruma üzüldüklerini, 10 bin yıldan bu yana bölgenin lideri kentin, yeniden bölgedeki lider kent olması gerektiğini vurguladı.

Zeybekçi, Van'ın bölgenin sanayi ve ticaret merkezi olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"6. bölgede çok büyük yatırımlar varken Van'da maalesef durum daha kötü. Teşviklerle birlikte bölgedeki yatırım ve istihdam oranları yüzde 200 oranında artarken, burada yüzde 25 artmış. Bunlar Van'a yakışmıyor. 'Devlet yatırım yapmıyor, destek vermiyor' denilemez. Devlet her şeyi yapıyor ama yatırımcı gelmiyor. Geçen geldiğimde esnaflarla yaptığımız toplantıda başına bela olan durumları anlattılar. Tehditle yatırımın yapılmamasını, burada gelişmek isteyen esnafların üzerine nasıl çöküldüğünü anlattılar. Gençlerin, gelecekle ilgili hızla ilerleyen Türkiye içinde yer almalarını istemiyorlar. Farklı türkülerin okunmasını istemiyorlar."

Bütün bölgeyi uçaklarla değil, araçlarla dolaştıklarına değinen Zeybekçi, "Ergani'de bir Mehmet amca vardı. Yakamdaki bayrağı göstererek, 'Bu bayrak, bu devlet, bu vatan benim vatanım ama ruhunu, aklını vicdanını bir yere satan insanlar var' dedi. Kardeşlerin arasını açmak isteyen kurgular var ama bunların hepsi bitiyor Allah'ın izniyle" şeklinde konuştu.

- "Böldürmeyeceğiz, parçalatmayacağız"

Zeybekçi, Türklerle Kürtlerin öz ve öz kardeş olduğunu ama insanların arasının açılmak istendiğine dikkati çekerek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir Türk devletidir, bir Kürt devletidir, bir Arap, Sünni, Alevi, Şii devletidir. Bunun en güzel örneğini Selçuklu, Osmanlı koymuş ortaya. Bu örneği alanlar gitmiş 72 millet ve dini bir araya getirmişler 'Ben Amerikanım' diyor. Öyle bir millet de yok. 72 ayrı dine mensup olanlar bunu yapıyor ama aynı kıbleye dönerek 'Allah'u ekber' diyenler bunu başaramıyor öyle mi? Bunu istemeyenleri biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Burada fabrika olsun, insanlar yatırım yaparak üretim yapsın istemiyorlar. Çünkü onlar yüzde 99 tenzih ederim ama arada birilerine maşa olmuş, özellikle böl, parçala diye ödeme yapılanlar var. Böldürmeyeceğiz, parçalatmayacağız. Aynı bayrağın aynı cumhuriyetin altında kıyamete kadar birlikte yaşayacağız" diyen Zeybekçi, her şeyin zor olduğunu, Van'da 'Elif' gibi dimdik olmanın zor olduğunu bildiklerini söyledi.

Zeybekçi, bugüne kadar hep söylediklerinin arkasında durduklarını ifade ederek, 3 altın kurallarının bulunduğunu, bunların da 'Her zaman sözlerinde durmak, yalan söylememek ve emanete ihanet etmemek' olduğunu vurguladı.

Birlik ve beraberlik içinde 2015 yılının yeniden doğuş yılı olacağını ve her alanda ilerlemelerin yaşanacağını belirten Zeybekçi, şöyle devam etti:

"Bunu istemeyenler var. Neden istemiyorlar biliyor musunuz? 2002 yılında toplanan vergilerin tamamının yüzde 85'i faize ödeniyordu. Artık toplanan vergilerin sadece yüzde 15 faize ödeniyor. Buna da razı değiliz ama nereden nereye geldiğimiz anlaşılsın. Kavga burada. Hala vergilerden yüzde 85 alabilme hayaliyle yandıkları için birilerini maşa kiralıyorlar. Bu maşalar yetmedi 17, 25 Aralık'taki diğer maşalarla Türkiye'yi darmadağın etmeye çalıştılar. Direk saldırdıkları yer ekonomiydi. Geçti artık, onlar bitti. Ödenen yüzde 15'i de layık olduğu yere getireceğiz. Milletin refahı için eğitim, sağlık için kullanacağız. Onlar, onun için istemezler. Birileri daha dün birbirleriyle kanlı bıçaklıydılar ne oldu da şimdi birlikte hareket etmeye başladılar."

Zeybekçi, AK Parti hükümetleri döneminden önce Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın her yıl 20 katrilyon lira görev zararı açıkladığını, Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz'ın imzasıyla IMF'ye, Halk Bankası ve Ziraat Bankası'nın kapatılması, Vakıflar Bankası'nın da satılması konusunda mektup yazıldığını söyledi.

"Neden kapatmak istendiklerini şimdi anlıyoruz. O gün kapatılsın denen bankaların cevabı 'Van minüt'le verildi. Dönemin başkanı, Halk Bankası ve Ziraat Bankası'nı kapatmayacağız, Vakıflar Bankası'nı da satmayacağız. Bu bankalar olmasa ne olurdu memleketteki bankacılık hizmetleri. O günkü niyetleri şimdi anlıyoruz" diye konuşan Zeybekçi, görev zararlarının, AK Parti göreve geldiği andan itibaren tersine döndüğünü ve bu bankaların hazineye ödedikleri vergiler hariç, miktarlar hariç kar payı olarak 40 milyar aktardığını belirtti.

- "2015 yılı Türkiye'de demokrasi ve hukuk düzeni için çok önemli"

İleri demokrasi, hukuk, barış ve kardeşlik dediklerini ve çözüm süreci tamamlandığında Van'ın her alanda şahlanacağını, kimsenin buranın gelişimini durduramayacağını anlatan Zeybekçi, Van'a olan ilgisinin çok yüksek olduğunu, bu amaçla bölgeye ayrı bir önem verdiğini vurguladı.

Bakan Zeybekçi, salı günü İran'a gideceğini anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu sene içinde 5'inci kez gidiyorum. Telefonla düzenli olarak görüşüyoruz. Tarihimizde ilk kez İran'la tercihli ticaret anlaşması imzaladık. 160 üründe gümrüğü sıfırladık. 1 Ocak'ta başlayacak. Bu Van için çok önemli. Van'ın merkez olması için bunlar önemli bir fırsat. Tekrar bir iş heyetiyle birlikte ağırlığı buradan olmak şartıyla Kuzey Irak'a gideceğiz. Van'a özel önem verilmesiyle ilgili onlardan önemli sonuçlar alacağımıza inanıyorum. 2015 yılı Türkiye'de demokrasi ve hukuk düzeni için çok önemli. 2015 seçimleri tek başına anayasayı değiştirecek çoğunluğu kazanmamız gereken bir seçim. Bunun için durmadan çalışacağız. Uyumayacağız, yatmayacağız."

Zeybekçi, Eski Van Şehri'ndeki tarihi Hüsrevpaşa Camisi ve Van-Hakkari karayolundaki Tekstil Kent bölgesini de ziyaret etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ekonomi Bakanı Zeybekçi Van'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:09
  • İkindi
   15:32
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı