Ekonomi artık dalgalara dirençli

Hürriyet Haber
01.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Dünyadaki ekonomik çalkantının etkileri faiz oranlarında ve enflasyon hedefinde ancak küçük, geçici bir sapma oluşturdu, Orta ve uzun vadede hedeflerimizi muhafaza ediyoruz, edeceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan dün akşam televizyonlardan ulusa seslendi.

Gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, özetle şunları söyledi: Bugün ekonomi hem ulusal hem de küresel her türlü dalgalanmayla baş edebilecek sağlam bir zemine, güçlü bir yapıya kavuştu. Nitekim son haftalarda dünya genelinde meydana gelen dalgalanmayı Türkiye sınırlı derecede bir etkilenmeyle atlattı. Bu dalgalanmalar karşısında her türlü tedbiri cesaretle, kararlılıkla alabiliyor muyuz? Bu dalgalanmaları en az etkilenmeyle aşabiliyor muyuz? Önemli olan budur.

GEÇİCİ BİR SAPMA: Dünyadaki ekonomik çalkantının etkileri faiz oranlarında ve enflasyon hedefinde ancak küçük, geçici bir sapma oluşturdu. Orta ve uzun vadede hedeflerimizi muhafaza ediyoruz, edeceğiz. Bundan kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Bu şartlarda, enflasyonda bir miktar artış gerçekleşmesi de normal karşılanmalıdır. Ancak, bir kuşağın iki haneli, hatta üç haneli enflasyon rakamlarıyla büyüdüğünü unutmayalım.

AÇILIŞLARA YETİŞEMİYORUZ: Türkiye ekonomisinin nereden nereye geldiğini rakamlar, gelinen seviyeler gösteriyor. Toplumun her kesimiyle el ele, omuz omuza vererek istikrarı pekiştirmek, kazanımlarımızı daha da artırmak üzere yolumuza devam ediyoruz. Şehirler adeta bir yarış içinde, o kadar hızla gelişiyor ki, ayrı ayrı açılışlar yapmaya, ayrı ayrı temeller atmaya yetişemiyoruz.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı