ANKARA HABERLERİ

Ekmekte zam sonrası büyük şehir küçük şehir farkı tartışılıyor

Hürriyet Haber
26.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara ’da ekmek zammıyla ilgili tartışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Ankara’da 1 Kasım’da uygulanmaya başlayacak zamma gerekçe olarak kuraklık ve un fiyatlarındaki artış gösterilirken, bu kez de büyük şehirlerde fiyatın 2 YTL, daha küçük şehirlerde ise 1.5 YTL olması tartışma yarattı.

Hürriyet Haber

TFF Başkanı Halil İbrahim Balcı, günde 10 bin ekmek satılan il ile 2 milyon ekmek satılan ilin karşılaştırılamayacağını, büyük şehirlerde dağıtım maliyetleri, bayi karı, işçilik ve kiraların çok yüksek olduğunu söyledi.

EKMEĞE zam tartışmaları sona ermeden, bu kez de şehirden şehire değişen fiyatlar tartışma konusu oldu. Büyük şehirlerde kg fiyatı 2 YTL’ye yükseltilen ekmek, daha küçük şehirlerde 1.5 YTL’ye satılıyor. Ankaralı fırıncılar ekmek zammına un fiyatlarındaki artışı gerekçe gösterirken, aynı undan ekmek yapan Iğdır, Amasya, Bitlis, Kırşehirli fırıncılar ekmeği 1.25 YTL, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Denizli ve birçok ildeki fırıncılar ise 1.5 YTL’den satıyor. Bu da maliyetler yanında, talebin de fiyatta belirleyici unsur olduğunu ortaya koyuyor.

21 İLDE EKMEK 2 YTL: Türkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) verilerine göre, Türkiye genelinde halk tipi ekmeğin gramajı 150-300 arasında, kilogram fiyatları ise 1.25-2 YTL arasında değişiyor. Ankara’da 1 Kasım’da uygulanmaya başlanacak zam ile birlikte ekmeğin kg fiyatı 2 YTL’ye yükselecek. Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Bolu, Bursa, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karabük, Kocaeli, Malatya, Mersin, Ordu, Rize, Samsun ve Zonguldak’tan oluşan 21 ilde ekmeğin kg fiyatı 2 YTL. Diğer illerde ekmeğin kg fiyatı ise 1.5-1.83 YTL arasında değişiyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise dün sadece 8-9 ilde ekmeğin kilosunun 2 YTL’ye satıldığını, Türkiye genelinde ekmeğin kg fiyatının ortalama 1.67 YTL olduğunu açıklamıştı.

BALCI: TALEP DE FİYATTA ETKİLİ : TFF Başkanı Halil İbrahim Balcı yaptığı açıklamada, günde 10 bin ekmek satılan il ile 2 milyon tane satılan ilin karşılaştırılamayacağını savunurken, büyük şehirlerde dağıtım maliyetleri, bayi karı, işçilik ve kiraların çok yüksek olduğunu söyledi. Küçük şehirlerde, fırınların ekmek yanında pide, lavaş ve yöresel ürünler de ürettiğini, ana ürünün ekmek olmadığını vurgulayan Balcı, buralarda uygulanan fiyatta talebin de etkili olduğunu kaydetti. Balcı, "Büyük şehirlerde geçim standardı çok yüksek, çalıştırdığınız işçiye yüksek ücret vermek durumundasınız. Kiralar fazla. Dağıtım maliyeti yüksek, yüzde 10-20 bayi karı var. Küçük yerleşim yerlerinde dağıtım masrafı çok az. Düşük ücretle işçi çalıştırılıyor, kiralar da düşük" dedi.

IĞDIR’LA İSTANBUL KARŞILAŞTIRILAMAZ: Iğdır’daki ekmek fiyatı ile İstanbul’daki ekmek fiyatının karşılaştırılmasının yanlış olacağını ifade eden Balcı, halen Türkiye’de üretilen ekmeğin yüzde 70-80’inin kilosunun 2 YTL’den satıldığını vurguladı. Ankara’da da Ramazan ayından önce ekmeğin fiyatının 2 YTL olarak belirlendiğini, ancak uygulamasının Ramazan’dan sonraya ertelendiğini anlatan Balcı, "Bunun yeni bir zammış gibi yansıtılmasını anlamıyorum" dedi.

KÜÇÜK ŞEHİRDE TALEP SINIRLI : Küçük yerleşim yerlerinde halkın ekmeğe olan talebinin sınırlı olmasının da fiyatların fazla artırılamamasında etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Yerel ürün kullanımının yaygın olduğu yerlerde, çoğu zaman daha kaliteli undan ekmek yapılmasına karşın, büyük şehirlerden daha düşük fiyatlara satılabildiği belirtiliyor. Öte yandan Fırıncılar Odalarının tavan fiyat ilan etmelerine karşılık, serbest rekabet nedeniyle fırınlar bunun altında, farklı fiyatlar uygulaya biliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ekmekte zam sonrası büyük şehir küçük şehir farkı tartışılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı