Ekmekte paket karmaşası

Burak COŞAN
29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekmekte yeni dönem 1 Temmuz’da başlıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayımladığı Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre ekmek 17 katkı maddesinden arındırılmış olarak sunulacak. Kepek ve tahıl oranı yükseltilip, tuzu azaltılacak. Yeni dönemde ekmekte en büyük değişikliklerden biri de satış noktalarında el değmeden satılmasının sağlanması olacak. Satış noktalarında eldiven bulundurma zorunluluğu getirilirken, ekmek için kullanılacak poşetlere de standart geldi. Tebliğde, ‘Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği’nde yer alan hükümlere uygun bir ambalaj malzemesine sararak veya içine koyarak tüketiciye sunulması gerektiği belirtiliyor.

MALZEME FARKLI

Ekmeğin üretildiği tesiste, fırında ya da satış noktasında belirli standartlara uygun şekilde paketlenmesi gerektiğini ifade eden Ambalaj Sanayicileri Derneği İş Geliştirme ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Aslıhan Arıkan, ekmeğin paketlenmesinde kullanılacak malzemenin OPP (oryante edilmiş polipropilen) isimli bir madde olduğunu söyledi. Bu malzemeden üretilmiş paketlerin sağlık açısından uygun olduğunun altını çizen Arıkan, “OPP isimli malzeme gözle görülmeyen delikli bir yapıya sahip. Böylelikle ekmeğin hava alması sağlanıyor. Ekmek tebliğinde yer alan maddeye uygun malzeme bu. Bu tip paketleme ile alışkın olduğumuz ekmeğin tadını da kaybetmiş olmayız” diye konuştu. Arıkan, bu paketlerin Türkiye’de üretildiğini ve Avrupa ülkelerine de satışın gerçekleştiğini belirtti.

Bilgilendirme yapılmadı

BAĞCILAR’da faaliyet gösteren Karadaniz Ekmek Fırını üreticisi, katkısız ekmek konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını ancak ekmeğin paketlenmesinde kullanılacak malzemede zorluk yaşayabileceklerini ifade etti. Günlük 2 bin ekmek ürettiğinin altını çizen üretici, “Uzun zamandır ekmekleri katkısız olarak üretiyoruz. Ancak ekmeğin ne ile  paketlenecek bilmiyoruz. Bilgilendirme de yapılmadı” dedi. Bir başka fırın işletmecisi ise “Fırınlar ekmeği ilk ilden satıyor. Üretilen ekmek hemen raflara diziliyor. Eldiven takma zorunluluğu fırınlarda mümkün değil.

Yeni ekmek nasıl olacak?

EKMEK; sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla üretilecek. Kepek oranı artırılarak tuz oranı düşürülecek. Ekmeğin vatandaşların direkt temas edebileceği bir biçimde satılmasına izin verilmeyecek. Fırınlar kepek oranı yüksek un temininde sıkıntı yaşamayacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, undaki kepek oranının ayarlanması sorumluluğunu fabrikalara yükleyerek bu konuda sıkıntıları ortadan kaldırdı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı