ANKARA HABERLERİ

Ekmek parasını taştan çıkarıyor

Hüseyin YİĞİNER/AA
17.12.2017 - 13:58Son Güncelleme :

Çubuk’ta bedensel engelli 2 çocuk babası 30 yaşındaki Uğur Çevik, Ankara Kalkınma Ajansı ve Çubuk Belediyesi’nin açtığı atölyede öğrendiği agat taşı işlemeciliği sayesinde iş sahibi oldu. Çevik, ürünlerini internetten satıyor.

Hüseyin YİĞİNER/AA

Çubuk’ta yaşayan bedensel engelli 2 çocuk babası 30 yaşındaki Uğur Çevik, Ankara Kalkınma Ajansı ve Çubuk Belediyesi’nin açtığı atölyede agat taşı işlemeciliğini öğrendi. Altı ay devam ettiği kurs ile taş işleme konusunda uzmanlaşan Çevik, agat taşından kolye, yüzük, tespih gibi ürünler yapmaya başladı. Çevik, imal ettiği ürünleri internetten pazarlarken diğer taraftan da fuar ve festivallere katılarak Çubuk agat taşını tanıtıyor. Ekmeğini "taştan" çıkartmaya başlayan Çevik, atölyede öğrendikleri sayesinde iş sahibi olduğunu belirterek, agat taşı işlemeciliğinin özellikle engelliler için gelir kapısı olabileceğini vurguladı. Yaklaşık bir yıldır agat taşı sayesinde evine ekmek götürdüğünü anlatan Çevik, şunları söyledi:

Ekmek parasını taştan çıkarıyor

HAYALİM ARKADAŞLARIMA ÖĞRETMEK

"Altı aylık eğitimin sonunda agat taşı sayesinde hayata sımsıkı tutundum. Bugün kolye, yüzük, küpe, tespih ve masa aksesuarları yapıyorum. Agat taşıyla uğraşmak çok güzel bir şey, insanın her yönden pozitif olmasını sağlıyor. Bütün stresimizi, sıkıntımızı taşı işlerken atabiliyoruz. Deyim yerindeyse ekmeğimi taştan çıkarıyorum. Önce köylere giderek bu taşı buluyor, bulduğumuz taşları atölyeye getirip temizliyoruz. Sonra kesim ve uygulama aşamalarını gerçekleştiriyoruz. Bu taşın başkalarının da ekmek kapısı olmasını istiyorum. Bana ustam öğretti benim de bu işi engelli arkadaşlarıma öğretmek en büyük hayalim. Bunun için de elimden gelen gayreti gösteriyorum."

USTA ÖĞRETİCİ OLMA YOLUNDA

Sabahın erken saatlerinde başladığı işini gün batana kadar sürdürdüğünü anlatan Çevik, "Başka gelirim yok. Geçimimi böyle sağlıyorum. Sabah saat 07.00'de kalkarım, akşam 17.00'ye kadar çalışırım. Burada zamanın nasıl geçtiğini hiç bilmiyorum. Taşlarla uğraşmak bana huzur ve mutluluk veriyor" diye konuştu. Atölyede usta öğretici olarak görev yapan Ömer Tosun ise verdikleri eğitimin kişilere gelir kapısı olduğunu görmenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Uğur Çevik'in çok yetenekli ve istekli olduğunu aktaran Tosun, şunları kaydetti:

"Kursa katılmadan önce zaman zaman gelip taş ve makineler üzerine sorular sorup bilgi alıyordu. Kursa başlamadan önce de kendisinde istek ve heves vardı. Çok hızlı bir şekilde işi öğrendi. Şimdi usta öğretici olma yolunda hızla ilerliyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ekmek parasını taştan çıkarıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Aralık 2017 tarihinde saat 13 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ekmek parasını taştan çıkarıyor haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı