Ege Haberleri

EGE

  Ekmek parası

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  07.01.2015 - 01:15 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’de yaptığı ’Fuar İzmir’ inşaat alanından çıkarılan yüksek gerilim hattındaki çalışmalar, görenleri heyecanlandırdı. Görevliler, soğuk havada 40- 50 metre yükseklikteki tellerde, bellerine bağladıkları emniyet kemeri yardımıyla zor koşullarda çalıştı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, çevresinde işçi sağlına yönelik güvenlikleri yetersiz bulması ve inşaatı 23 gün durdurmasının ana gerekçesi olan yüksek gerilim hattı ve direkleri sonunda Fuar İzmir alanından çıkarıldı. Mart 2015 tarihinde MARBLE (Mermer ve Doğaltaş Teknolojileri Fuarı) ile hizmete açılacak Fuar İzmir inşaatında, hafta sonu başlatılan söküm ve yeni hattın döşenmesi çalışmaları, hafta içinde de devam etti.

  Çalışmalar sırasında en çok yüksek gerilim hattı direklerine tırmanan ve tellerin üzerinde çalışma yapan görevliler dikkat çekti. Bir başka tele bellerinden emniyet kemeriyle bağlanarak güvenliklerini sağlayan, arkadaşlarının direk üzerinden ve zeminden desteğiyle, 50 metre yükseklikte işini yapmaya çalışan görevliler, hem çevre yolundan geçenler hem de bölge halkı tarafından heyecanla izlendi. Toplam 380 bin volta kadar enerji taşıyan teller üzerinde bu görevlilerin adeta ölüme meydan okuduğunu belirten vatandaşlar, ’ekmek parası için olsa bile herkesin bu işi yapmayacağı’ değerlendirmesinde bulundu.

  EĞİTİM ALMIŞLAR

  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise yüksek gerilim hatlarıyla ilgili çalışmayı TEİAŞ’ın onayıyla yüklenici firmanın yaptığını söyledi. Yüklenici firmanın, TEİAŞ lisanslı bir firmayla çalıştığını ve hatlarla ilgili işleri yürüttüğünü belirten belediye yetkilileri, işlemin sorunsuz gerçekleştiğini belirtti. Teller üzerinde çalışan görevlilerin bu konularda eğitim almış kişiler olduğu vurgulandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı